SAYI-16

ARALIK 2012

image dsc

HABERLER

Turan ÖZ, SEGEM Merkez Müdürü olarak göreve başladı....
Devamını oku...
Dünya Bankası ve SEGEM İşbirliğiyle “Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül” Konulu Uluslararası Konferans Düzenlendi…
Devamını oku...
Kosova Sigorta Birliği Genel Sekreteri SEGEM’i ziyaret etti…
Devamını oku...
“Sigorta Yaptırıyorum Çünkü..." konulu resim yarışmasında dereceye giren eserlerden oluşan 2013 yılı SEGEM takvimi yayımlandı…
Devamını oku...
SEGEM, “AB Sigortacılık Müktesebatına Uyum İçin Teknik Destek Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim programına katıldı…
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

SEGEM Toprak Mahsulleri Ofisi çalışanlarına yönelik olarak “Temel Sigortacılık ve Risk Yönetimi” eğitimi düzenliyor...
Devamını oku...
SEGEM Acente Teknik Personel Sınavı 24 Kasım 2012 tarihinde düzenlendi...
Devamını oku...
2013 Yılı Acente Teknik Personel Eğitimi başvuru dönemi başlıyor...
Devamını oku...
2013 Yılı Banka ve Özel Kurumlar İçin Teknik Personel Eğitimi başvuru dönemi başlıyor...
Devamını oku...
Sigorta şirketlerine yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" başlıyor...
Devamını oku...

Turan ÖZ, SEGEM Merkez Müdürü olarak göreve başladı...

Turan ÖZ, 20 Kasım 2012 tarihi itibariyle SEGEM Merkez Müdürü olarak göreve başladı.


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1987 yılında mezun olan Öz, 1995 yılında Southern New Hampshire Üniversitesi’nde İşletme ve Finans Alanlarında Yüksek Lisansını tamamladı. Yöneticilik hayatına 2002 yılında Hazine Kontrolörleri Kurulu, İstanbul Grup Direktörü olarak başlayan Öz, sırasıyla Dış Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcılığı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye İcra Direktörü görevlerini üstlendi. 2008 yılında ise Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Danışmanı olarak çalışan Öz, takiben T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Nisan 2011 tarihinden bu yana Hazine Müsteşarlığı Müsteşarlık Müşavirliği’nde görev yaptı.

Başa Dön...

w

Dünya Bankası ve SEGEM İşbirliğiyle “Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül” Konulu Uluslararası Konferans Düzenlendi…

Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) ve Dünya Bankası işbirliği ile "Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül" konulu uluslararası konferans 12-13 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlendi.

Mütüel sigortacılık ve diğer karma sigorta modellerini incelemek, tekafül yapılarının uygulanmasına ilişkin işlevsel çözümler getirmek, bu alanlardaki iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve tekafülün mikro sigorta piyasalarında uygulanabilirliğini ele almak amacıyla düzenlenen konferansa, Türk ve dünya sigorta sektöründen çok sayıda davetli katıldı.

Konferansın açılış konuşmaları Dünya Bankası Yönetici Direktörü Mahmoud Mohieldin ve Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş tarafından yapıldı. Moderatörlüğünü Dünya Bankası Kıdemlı Finans Sektörü Uzmanı Serap Gönülal’ın yaptığı konferansta, Uluslararası Kooperatif ve Mütüel Sigorta Federasyonu (ICMIF) Başkan Yardımcısı Sabbir Patel ile Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç de birer konuşma yaptı.

ag1     ag2        ag3

Konferansın ilk gününde "Mütüel Sigorta ve Tekafül: Finansal Kapsama Araçları", "Mütüel Sigorta ve Tekafülün Uygulanması", "Karma Sigorta Yapıları" ve "Mikrotekafül: Mikrofinansın Eksik Parçası" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

21  22

İlk günün sonunda SEGEM tarafından Divan Kuruçeşme’de bir gala yemeği düzenlendi.

g1     g2

Konferansın ikinci gününde ise Dünya Bankası’nın “Mütüel Sigortacılık ve Tekafül: Risk Yönetimine Alternatif Yaklaşımlar" isimli yeni kitabının tanıtımı ile "Tekafüle İlişkin Düzenleyici Çerçeve" ve "Retekafül" başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

Konferansta yapılan sunumlara erişim sağlamak için lütfen tıklayınız.

Başa Dön...

w

Kosova Sigorta Birliği Genel Sekreteri SEGEM’i ziyaret etti…

Kosova Sigorta Birliği Genel Sekreteri Adem Selmani 14 Kasım 2012 tarihinde SEGEM’i ziyaret etti. Selmani’ye ziyareti sırasında, SEGEM tarafından gerçekleştirilen eğitim ve sınav faaliyetleri ile Türk sigorta sektörü hakkında kapsamlı bilgi verildi.

kosova

Toplantıda Kosova sigorta sektörünün yapısı ve gelişimi ile Kosova Sigorta Birliği hakkında bilgi edinilirken Kosova sigorta sektörüne yönelik eğitim faaliyetleri ile sektörün eğitmen, teknik kitap ve ekipman ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin işbirliği olanakları değerlendirildi.

Başa Dön...

w

“Sigorta Yaptırıyorum Çünkü..." konulu resim yarışmasında dereceye giren eserlerden oluşan 2013 yılı SEGEM takvimi yayımlandı…

SEGEM’in “Sigorta Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği “Sigorta Yaptırıyorum Çünkü…” konulu resim yarışmasında dereceye giren eserlerden oluşan 2013 yılı SEGEM takvimi yayınlandı.

Takvim, başta ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eser sahiplerine ve okul müdürlüklerine olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na, İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne, sigorta sektörü kurumlarına, sigorta şirketlerine, ilgili sivil toplum kuruluşlarına, ulusal medyaya ve sigorta basınına iletilecek.

Başa Dön...

w

SEGEM, “AB Sigortacılık Müktesebatına Uyum İçin Teknik Destek Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim programına katıldı...

SEGEM, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın lehtarı olduğu “AB Sigortacılık Müktesebatına Uyum İçin Teknik Destek Projesi” kapsamında düzenlenen eğitim programına katıldı.

AB müktesebatı, ürün sorumluluk sigortaları, motorlu araç sigortaları ile AB’ye üye ülkelerde sigortacılık eğitimi hakkında kapsamlı bilgilerin verildiği eğitim programı 19-23 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleşti.

Başa Dön...

 

SEGEM Toprak Mahsulleri Ofisi çalışanlarına yönelik olarak “Temel Sigortacılık ve Risk Yönetimi” eğitimi düzenliyor...

SEGEM, 26 Kasım-5 Aralık 2012 tarihleri arasında Toprak Mahsulleri Ofisi çalışanlarına yönelik olarak “Temel Sigortacılık ve Risk Yönetimi” eğitimi düzenliyor.

          tm1    tm2

Yaklaşık 70 TMO çalışanının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen programda adaylara, temel sigortacılık ve risk yönetimi konularında kapsamlı bir eğitim veriliyor.

Programı başarıyla tamamlayan adaylar, “Temel Sigortacılık ve Risk Yönetimi Eğitimi” sertifikası almaya hak kazanacak.

Başa Dön...

SEGEM

Acente Teknik Personel Sınavı 24 Kasım 2012 tarihinde düzenlendi...

1-30 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen sigorta acenteleri teknik personel eğitimlerinin tamamlanmasını takiben, SEGEM tarafından 24 Kasım 2012 tarihinde teknik personel sınavı düzenlendi.

Ankara, İstanbul, İzmir illerinde düzenlenen ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınav, tek oturumda tamamlandı. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev yapabilecek.

Başa Dön...

2013 Yılı Acente Teknik Personel Eğitimi başvuru dönemi başlıyor...

2013 Yılı Acente Teknik Personel Eğitimine ilişkin detaylı bilgi Aralık ayı içerisinde SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden adaylarla paylaşılacak.

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimine, mesleğe yeni girecek ve aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin katılması gerekiyor:

• Acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme, pazarlama ve satış işlemlerini yapmaya yetkili olacak teknik personel ile gerçek ve fiilen bu görevi yerine getirecekler,

• Özel kanunlarına göre kendilerine sigorta acenteliği yapma yetkisi verilmiş kurumlarda (bankalar hariç) sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel.

SEGEM tarafından Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon il merkezlerinde düzenlenecek olan eğitimleri tamamlayacak adaylar merkezi bir sınava katılacaklar. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

2013 Yılı Banka ve Özel Kurumlar İçin Teknik Personel Eğitimi başvuru dönemi başlıyor...

2013 Yılı Banka ve Özel Kurumlar İçin Teknik Personel Eğitimine ilişkin detaylı bilgi Aralık ayı içerisinde SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden adaylarla paylaşılacak.

Eğitimler, önceki yıllarda SEGEM Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler ile 2013 yılında düzenlenecek “Eğiticinin Eğitimi Programı”na katılacak eğitimciler tarafından, kendi kurumlarında sigortacılık işlemlerinde görev alacak kişilere verilecek.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, düzenlenecek merkezi sınava katılacaklar. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikasını almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

Sigorta şirketlerine yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" başlıyor...

30 Nisan 2011 tarihli ve 27920 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi uyarınca, sigorta şirketlerinin, yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının yanlış sigorta uygulamaları hakkında içeriği Müsteşarlık tarafından belirlenen eğitimleri almaları gerekiyor.

Bu eğitimlere, şirketlerin idari personeli (bilgi işlem, mali birimler, yardımcı hizmetlerde çalışan personel vb.) haricinde birim bazında bir ayrıma gidilmeksizin yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının katılma yükümlülüğü bulunuyor.

Bu çerçevede, SEGEM tarafından e-öğrenme yöntemiyle hazırlanan "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi", SEGEM'in e-öğrenme platformu olan SEGEM Akademi üzerinden gerçekleşecek.

Eğitim programı ve başvuru sürecine ilişkin bilgiler ile eğitim kılavuzu sigorta şirketlerine iletildi. Eğitimin başvuruları 10-21 Aralık 2012 tarihleri arasında alınacak.

Eğitime ilişkin ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız...

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM