SAYI-14

EKİM 2012

image dsc

HABERLER

Dünya Bankası ve SEGEM işbirliğiyle “Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül” konulu uluslararası konferans düzenleniyor...
Devamını oku...
SEGEM ve Güvence Hesabı işbirliğiyle yeni bir e-öğrenme modülü hazırlanıyor…
Devamını oku...
TARSİM ve SEGEM’den eğitimde güç birliği...
Devamını oku...

 

EĞİTİM VE SINAVLAR

II. Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri sona erdi...
Devamını oku...
SEGEM Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi başvuruları uzatıldı...
Devamını oku...
II. Dönem Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınavı 6 Ekim 2012 tarihinde düzenlenecek...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 5 Ekim 2012 tarihine kadar uzatıldı...
Devamını oku...
2012 Yılı Üçüncü Seviye Aktüerlik Sınav başvuruları 5 Ekim 2012 tarihinde sona erecek...
Devamını oku...

ULUSLARARASI HABERLER

44 Eximbank, İslam Ülkeleri İhracat Kredisi Kurumu ile acentelik anlaşması imzaladı…
Devamını oku...
SEGEM Swiss Re, Hollanda’da ofis açıyor...
Devamını oku...
3 İtalyan sigorta pazarı değişimin dönüm noktasında...
Devamını oku...

Dünya Bankası ve SEGEM işbirliğiyle “Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül” konulu uluslararası konferans düzenleniyor...

Mütüel sigortacılık ve tekafül yapıları hakkında bilgi sunmak, bu alanlardaki iyi uygulama örneklerini paylaşmak, tekafülün mikro sigorta piyasalarında uygulanabilirliğini ele almak amacıyla 12-13 Kasım tarihlerinde SEGEM ve Dünya Bankası işbirliği ile "Değişen Dünyada Mütüel Sigortacılık ve Tekafül" konulu uluslararası konferans düzenleniyor.


İstanbul'da Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleşecek konferansa Türk ve dünya sigorta sektöründen yaklaşık 250 davetlinin katılması bekleniyor. İki gün sürecek konferans sırasında Dünya Bankası’nın “Mütüel Sigortacılık ve Tekafül: Risk Yönetimine Alternatif Yaklaşımlar" isimli yeni kitabının tanıtımı da gerçekleşecek.

Konferansa ilişkin ayrıntılı bilgi SEGEM internet sitesinde yer alıyor.

Başa Dön...

w

SEGEM ve Güvence Hesabı işbirliğiyle yeni bir e-öğrenme modülü hazırlanıyor…

Kurulduğu günden bu yana sigorta sektörü çalışanlarına farklı mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri sunan SEGEM Akademi'nin çalışmaları sektör kurumları ile işbirliğinde sürüyor.

Sigorta Tahkim Komisyonu ve Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu ile yapılan e-öğrenme geliştirme çalışmalarının ardından Güvence Hesabı ile işbirliğinde bir e-eğitim hazırlanması çalışmaları sürüyor.

Güvence Hesabı ile ilgili kurumsal ve tanıtıcı bilgilerin yer alacağı eğitimin Ekim ayı içerisinde SEGEM Akademi üzerinden kullanıcılara açılması planlanıyor.  

Başa Dön...

TARSİM ve SEGEM’den eğitimde güç birliği..

TARSİM ve SEGEM eğitimin farklı alanlarında işbirliği içerisinde çalışmalar yürütüyor. Bu çerçevede, Türkiye genelinde farklı illerde tarım eksperlerine yönelik olarak düzenlenmesi planlanan sınavların hazırlık çalışmaları başladı.

SEGEM Akademi kullanıcıları için tarım sigortaları konusunda özel bir e-öğrenme modülü geliştirmeyi kararlaştıran taraflar bu çalışmaya da başladı. TARSİM ve SEGEM işbirliğinde hazırlanacak e-öğrenme modülü Sigorta Tahkim Komisyonu, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu ve Güvence Hesabı ile işbirliğinde hazırlanan e-öğrenme modüllerini takiben SEGEM Akademi’de yer alacak.  

Başa Dön...

 

II. Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri sona erdi...

SEGEM tarafından düzenlenen Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitim Programı, 30 Eylül 2012 tarihinde sona erdi.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 24 Kasım 2012 Cumartesi günü, Ankara, İstanbul, İzmir illerinde düzenlenecek sınava katılacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

İkinci dönem eğitimlerinin de sona ermesini takiben 2012 yılı Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri tamamlanmış oldu. 2013 yılı eğitimlerine ilişkin detaylı bilgi, SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden ilerleyen dönemde adaylarla paylaşılacak.

Başa Dön...

SEGEM

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi başvuruları uzatıldı...

SEGEM tarafından Sigorta Acenteleri Yönetmeliği uyarınca düzenlenen 2009 yılında eğitime katılan adayların “2012 Yılı Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi” başvurusu, başvuru yoğunluğu nedeniyle 31 Ekim 2012 tarihine kadar uzatıldı.

2009 yılında Sigorta Acenteleri Teknik Personel eğitimine katılmış ve sertifika almaya hak kazanmış adayların yenileme eğitimine katılması gerekiyor. E-öğrenme yöntemi ile hazırlanan Yenileme Eğitimi’ne SEGEM Akademi (http://www.segemakademi.org) üzerinden 3 Eylül-24 Aralık 2012 tarihleri arasında 7 gün 24 saat erişim sağlanabilecek. (SEGEM Akademi Tanıtım Videosu için lütfen tıklayınız)

SEGEM, Segem Akademi üzerinden yenileme eğitimine katılacak acente teknik personeline zorunlu “Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi”nin yanı sıra isteğe bağlı (seçmeli) eğitimlere de erişim imkanı sunacak. İsteğe bağlı (seçmeli) eğitimlere katılım tamamen kişilerin tercihine bağlı olacak ve bu eğitimler için ayrıca bir ücret alınmayacak.

Acentelerin mesleki bilgilerini arttırmak ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak üzere hazırlanan isteğe bağlı (seçmeli) eğitimler, “Mesleki Eğitimler” ve “Kişisel Gelişim Eğitimleri” olmak üzere iki ayrı kategoride yer alıyor.

“Mesleki Eğitimler” kapsamında SEGEM ve Sigorta Tahkim Komisyonu işbirliğinde hazırlanan “Sigortacılıkta Tahkim Eğitimi” ile SEGEM ve Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu işbirliğinde hazırlanan “Yeşil Kart Sigorta Sistemi Eğitimi” yer alıyor.

“Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında ise acentelere Microsoft Ofis Programları (Word, Excel, Powerpoint, Outlook), Toplantı Yönetimi, Stres Yönetimi ve Çatışma Yönetimi konularındaki eğitimlere erişim imkanı sunuluyor.

Başa Dön...

II. Dönem Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınavı 6 Ekim 2012 tarihinde düzenlenecek...

2010, 2011 ve 2012 yıllarında SEGEM Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler tarafından bankalarda verilen teknik personel eğitimlerinin tamamlanmasını takiben SEGEM tarafından 6 Ekim 2012 Cumartesi saat 10:00’da teknik personel sınavı düzenlenecek.

Ankara, İstanbul, İzmir illerinde düzenlenecek ve çoktan seçmeli sorulardan oluşacak sınav, tek oturumda tamamlanacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 5 Ekim 2012 tarihine kadar uzatıldı...

2009 yılında düzenlenen Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Eğitimi’ne katılarak sertifika almaya hak kazanan kişilerin 2012 yılında SEGEM tarafından e-öğrenme yöntemiyle hazırlanan yenileme eğitimi oluşan yoğunluk dikkate alınarak 5 Ekim 2012 tarihine kadar uzatıldı.

SEGEM tarafından gerçekleştirilen yenileme eğitimine 28 bankadan yaklaşık 7.000 kişi katılıyor. SEGEM Akademi üzerinden gerçekleştirilen eğitimi tamamlayan adaylar, 2012 Yılı Acente Teknik Personel Yenileme Sertifikası’nı almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev almaya devam edebilecek.

Başa Dön

2012 Yılı Üçüncü Seviye Aktüerlik Sınav başvuruları 5 Ekim 2012 tarihinde sona erecek...

SEGEM, 2012 yılı Aktüerlik Sınavları kapsamında, 24 Eylül-05 Ekim 2012 tarihleri arasında üçüncü seviye sınav başvurularını alacak.

Hayat Sigortaları, Finans Yatırım ve Risk Yönetimi, Emeklilik Sistemleri, Sağlık Sigortaları ve Hayat-Dışı Sigortalardan oluşan üçüncü seviye sınavları sırasıyla 13, 14, 20, 21 Ekim ve 3 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleşecek.

Başa Dön

w

w

Eximbank, İslam Ülkeleri İhracat Kredisi Kurumu ile acentelik anlaşması imzaladı…

ANKARA - Türk Eximbank, İslam Ülkeleri Arası İhracat Kredi ve Yatırım Sigortası Kurumu (ICIEC) ile Türk yatırımcı ve müteahhitlerinin ICIEC bünyesinde yer alan sigorta poliçelerinden yararlanmasına yönelik acentelik anlaşması imzalandı.

Eximbank'tan yapılan açıklamada, bankanın, Türk yatırımcıların, spesifik sigorta poliçesi, sözleşmenin ihlali sigortası poliçesi, yurtdışı yatırım sigortası poliçesi, finansman imkanı için yurtdışı yatırım sigortası poliçesi, devlet garantisinin yerine getirilmemesi riskine karşı finansman imkanı için yurtdışı yatırım sigortası poliçesi ve borç garantisi için yurtdışı yatırım sigortası poliçelerinden yararlanmalarına aracılık edeceği belirtildi.

Açıklamada, "Söz konusu poliçeler kapsamında Türk firmaları, yatırımlarını savaş, iç karışıklık, kamulaştırma, transfer kısıtları ve hükümetlerin finansal yükümlülüklerini yerine getirmemesi gibi politik risklere karşı teminat altına alabileceklerdir" denildi.

KAYNAK: Reuters, 12 Eylül 2012

Başa Dön...

w

Swiss Re Hollanda’da Ofis Açıyor...

Swiss Re Corporate Solutions, Benelüks’teki varlığını Hollanda’nın Amstelveen kentinde açacağı ofis ile güçlendireceğini duyurdu. Swiss Re’nin Hollanda’daki yeni ofisi, mülk, kaza ve sektöre özgü ürünlerin dahil olduğu sigorta çözümleri sunarak, bölgede bulunan büyük ve üst-orta düzey pazar şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

Benelux bölgesi, esnek ekonomik faaliyetleri ile geniş bir kapasiteye sahip ve yüksek riskleri de kapsayan Swiss Re Kurumsal Çözümler için cazip hale geliyor. Swiss Re Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri Başkanı Fred Kleiterp, bölgeye yeni bir ofisin açılmasını, şirketin kararlılığının açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

KAYNAK: Swiss Re, 2 Eylül 2012

Başa Dön...

w

İtalyan sigorta pazarı değişimin dönüm noktasında...

Swiss Re’nin son çalışmasına göre, ekonomik ve sosyal değişimin kavşağında yer alan İtalya, sigorta şirketlerine çekici fırsatlar sunuyor. Bu çerçevede, hükümetin beklenen sosyal fayda hükmünde rolünü azaltması, daha fazla bireyin risk koruması ve emeklilik finansmanı için kendi düzenlemelerini yapmak zorunda kalması anlamına gelecek ve sigorta sektörünün de, bu yeni duruma hazırlıklı olması gerekecek.

Dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olan İtalyan ekonomisini “geniş ve çeşitli” olarak tanımlayan Swiss Re, İtalyan ekonomisinin yüksek kalitede ürünler ihraç eden küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluştuğunu belirtiyor. Rapora göre, yasal reformların daha fazla katılımı sağlaması ve ülkenin ekonomik ve demografik zorluklarında daha önemli bir rol oynamaya destek olması için sigorta sektörünün yolunu açması gerekiyor.

KAYNAK: insurancejournal.com, 1 Eylül 2012

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM