SAYI-26

EKİM 2013

image dsc

HABERLER

SEGEM Eğitimleri Kosova'da...
Devamını oku...
"Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu SEGEM Resim Yarışması Kataloğunun basımı tamamlandı……
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

Sigorta eksper eğitimleri başlıyor...
Devamını oku...
SEGEM Sigorta Eksperlerine Yönelik "Risk Mühendisliği ve Riziko Teftiş Eğitimleri" tamamlanıyor…
Devamını oku...
SEGEM “Sigorta ve İtiraz Hakemi Sınavı” düzenledi...
Devamını oku...
SEGEM Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı düzenliyor…
Devamını oku...
II. Dönem Acente Teknik Personel Eğitimi başladı...
Devamını oku...
2013 Yılı Aktüerlik İkinci Seviye Sınavlarına başvurular tamamlandı…
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlar için “II. Dönem Eğiticinin Eğitimi Programı” gerçekleştirildi…
Devamını oku...
II. Dönem Banka Teknik Personel Eğitimi başladı…
Devamını oku...
Banka Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 31 Ekim 2013’te sona erecek...
Devamını oku...

SEGEM Eğitimleri Kosova'da…

SEGEM, 30 Eylül - 1 Ekim 2013 tarihlerinde Kosova'nın başkenti Priştine'de Kosova sigorta sektörü temsilcilerine yönelik olarak iki günlük "Hasar ve Hasar Yönetimi Eğitimi" düzenledi. Türkçe olarak düzenlenen eğitim süresince Arnavutça'ya simultane tercüme yapıldı.


Eğitimin ilk gününde sektör yöneticilerinden Fahri Altıngöz katılımcılara hasar, hasar süreci, hasar sürecini etkileyen kriterler, sigorta sahtekarlıkları, şikayet ve uyuşmazlıkların çözümü, uluslararası hasarlar ve Türkiye'deki uygulamalar konusunda kapsamlı bilgiler verdi. Katılımcıların ilgiyle takip ettikleri eğitim, soru ve cevaplarla sona erdi.

 

 

 

Eğitimin ikinci gününde sigorta eksperi Okay Balcıoğlu tarafından ekspertiz süreci ve eksper raporlarının içeriği konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Farklı hasar örnekleri ve görselleri üzerinden yapılan sunum katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı. Eğitimin son oturumunda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi HATMER Birim Yöneticisi Erkan Çinko tarafından Kosova sigorta sektörü temsilcilerine Sigorta Bilgi Merkezi sisteminin işleyişi, hizmetleri, EKSRAP, EKSİST ve SİSBİS sistemleri hakkında bilgi sunuldu.

 

 

 

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikaları SEGEM Müdür Yardımcısı Dr. Berna Özşar Kumcu ve Kosova Sigorta Birliği Genel Sekreteri Adem Selmani tarafından sunuldu.

 

 

 

Eğitimin sonunda Kosova Sigorta Birliği Başkanı ve SIGKOS Sigorta Şirketi Genel Müdürü İbrahim Kastrati ile Kosova Sigorta Birliği Genel Sekreteri Adem Selmani Kosova sigorta sektörü adına SEGEM'e teşekkürlerini sundular. Kosovalı yöneticiler, ileriki dönemlerde SEGEM'den farklı branşlarda eğitim talepleri olacağını ifade ettiler.

Başa Dön...

w

"Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu SEGEM Resim Yarışması Kataloğunun basımı tamamlandı…

SEGEM tarafından Sigorta Haftası etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu resim yarışmasında ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri içeren kataloğun basımı tamamlandı.

Resim Yarışması Kataloğu, başta ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eser sahipleri ve okul müdürlükleri olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na, İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne, sigorta sektörü kurumlarına, sigorta şirketlerine, ilgili sivil toplum kuruluşlarına, ulusal medyaya ve sigorta basınına iletilecek.

Başa Dön...

Sigorta eksper eğitimleri başlıyor...

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na dayanılarak hazırlanan Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’nin 12. maddesinin birinci fıkrası uyarınca sigorta eksperlerinin SEGEM tarafından beş yılda bir düzenlenecek eğitimlere katılması gerekiyor.

Bu kapsamda, 01/01/2009 öncesinde ruhsat almış sigorta eksperlerinden levhaya kayıtlı olarak faaliyette bulunanların SEGEM tarafından düzenlenecek eğitimlere katılması gerekiyor. Bu amaçla, e-öğrenme yöntemiyle hazırlanmış olan “Temel Eğitim” ve “Yangın, Doğal Afet, Kaza ve Hırsızlık” branşı ile "Mühendislik" branşı eğitimleri Eylül ayı itibariyle başlayacak.

Diğer branş eğitimleri ise takip eden aylarda düzenlenecek. Başvuru ve eğitim takvimi aşağıdadır:

Eğitim programı, takvimi ve başvuru ile ilgili ayrıntılı bilgilere SEGEM internet sitesinden (www.segem.org.tr) ulaşılabilinir.

Başa Dön...

SEGEM

Sigorta Eksperlerine Yönelik "Risk Mühendisliği ve Riziko Teftiş Eğitimleri" tamamlanıyor…

SEGEM, branşlar itibariyle farklı uygulama örneklerinden hareketle sigorta eksperlerinin risk, risk yönetimi ve risk analizi konularındaki yetkinlik ve donanımlarının artmasına katkı sağlanması amacı ile sigorta eksperlerine yönelik “Risk Mühendisliği ve Riziko Teftiş Eğitimi" düzenliyor.

Eğitimler Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirildi. 11 Temmuz'da başlayan “Risk Mühendisliği ve Riziko Teftiş Eğitimi" başvuruları gelen yoğun talep üzerine 16 Ağustos 2013 tarihine kadar uzatılmıştı.

İstanbul’da 27 Temmuz 2013 tarihinde ve Ankara’da 3 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilen ilk eğitimleri takiben, 7 Eylül'de İzmir’de, 21 Eylül'de Ankara’da ve 28 Eylül'de İstanbul’da eğitimler gerçekleştirildi. Eğitimler, 26 Ekim 2013 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek eğitim ile sona erecek.

Başa Dön...

SEGEM “Sigorta ve İtiraz Hakemi Sınavı” düzenledi...

24 Temmuz 2013 tarihli ve 28717 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sigortacılıkta Tahkime İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca Sigorta Tahkim Komisyonu’nda görev alacak sigorta hakemleri ve itiraz hakemlerinin seçiminde mesleki bilgi düzeylerinin ölçülmesi amacıyla sınav şartı getirildi.

Bu amaçla SEGEM, “Sigorta ve İtiraz Hakemi Sınavı” düzenledi. Sınavın başvuruları 16 Ağustos- 2 Eylül 2013 tarihleri arasında yapıldı. Sınav, 8 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi ve sınav sonuçları www.segem.org.tr internet sitesinden açıklandı.

Başa Dön

SEGEM Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı düzenliyor…

SEGEM, 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun 9’uncu maddesine dayanılarak belirlenen Tarım Sigortaları Havuzu Eksperi ihtiyacının karşılanması amacıyla, 2 Kasım 2013 tarihinde “Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı” düzenleyecek.

Sınava, Ziraat Mühendisi, Ziraat Teknikeri, Ziraat Teknisyeni, Veteriner Hekim, Su Ürünleri Mühendisi, Su Ürünleri Bölümü Mezunu Ziraat Mühendisleri, Balıkçılık Teknoloji Mühendisi ve Veteriner Hekimler katılabilecek. Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavına başvurular 24 Eylül – 22 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sınav ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.segem.org.tr internet sitesinde yer alan Tarım Sigortaları Havuzu Eksperliği Ön Eleme Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ndan ulaşmak mümkün.

Başa Dön

II. Dönem Acente Teknik Personel Eğitimi başladı...

5684 sayılı Sigortacılık Kanununa dayanılarak hazırlanan Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında sigorta acenteleri nezdinde teknik personel olarak faaliyette bulunacak kişiler için SEGEM tarafından II. Dönem Temel Sigortacılık Eğitimi düzenleniyor.

Eğitim, Ankara, İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu ve İzmir il merkezlerinde 7 Eylül tarihinde başladı.

Başa Dön

2013 Yılı Aktüerlik İkinci Seviye Sınavlarına başvurular tamamlandı...

SEGEM tarafından düzenlenen 2013 yılı Aktüerlik Sınavları kapsamında, İkinci Seviye Sınavları için başvurular 20 Eylül 2013 tarihi itibariyle başladı ve 4 Ekim 2013 tarihinde sona erdi.

İkinci Seviye Aktüerlik Sınavlarını oluşturan Muhasebe ve Finansal Raporlama Sınavı 5 Ekim 2013, Sigorta Matematiği (Hayat ve Hayatdışı) Sınavı 6 Ekim 2013, Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme Sınavı 12 Ekim 2013 ve Finans Teorisi ve Uygulamaları Sınavı da 13 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlar için “II. Dönem Eğiticinin Eğitimi Programı” gerçekleştirildi...

Banka ve özel kurumlara yönelik hazırlanan “Eğiticinin Eğitimi Programı” için başvurular 5 Ağustos- 2 Eylül 2013 tarihleri arasında tamamlandı.

Başvuruları takiben, 5-6-7 Eylül 2013 tarihlerinde düzenlenen “Eğiticinin Eğitimi Programı”nda katılımcılar Sigortacılığa İlişkin Kavramsal Çerçeve, Acentelere İlişkin Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Bankalar konu başlıklarında toplam 21 saatlik eğitim aldılar.

Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılarak sertifika almaya hak kazanan eğitimciler, 9 Eylül- 31 Ekim 2013 tarihleri arasında kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi verecekler.

Başa Dön

II. Dönem Banka Teknik Personel Eğitimi başladı...

Banka ve özel kurumlara yönelik II. dönem teknik personel eğitimi başvuruları 5 Ağustos -12 Eylül 2013 tarihleri arasında tamamlandı.

Eğitimler, 9 Eylül 2013 tarihi itibariyle başladı ve 31 Ekim 2013 tarihinde sona erecek. İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 7 Aralık 2013 İstanbul, Ankara, İzmir merkezlerinde düzenlenecek olan merkezi sınava katılacaklar.

Başa Dön

Banka Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 31 Ekim 2013’te sona erecek...

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri uyarınca 2010 yılında düzenlenen Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Eğitimlerine katılan kişilerin, 2013 yılında SEGEM tarafından gerçekleştirilecek yenileme eğitimine katılması gerekiyor.

Bu kişiler için SEGEM, e-öğrenme yöntemiyle Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Yenileme Eğitimi düzenliyor. Eğitimin başvuruları 30 Mayıs-14 Haziran 2013 tarihleri arasında yapıldı. Eğitime başvuran adaylar, 31 Mayıs 2013 tarihinde itibaren eğitimi e-öğrenme yöntemiyle alamaya başladılar. Adayların, eğitimi 31 Ekim 2013 tarihine kadar tamamlamaları gerekiyor.

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM