SAYI-13

EYLÜL 2012

image dsc


SEGEM E-BÜLTEN "1" YAŞINDA...

Eylül 2011’de yayın hayatına başlayan SEGEM e-bülten birinci yılını doldurdu...
SEGEM ile ilgili haberlerin, eğitim ve sınav hizmetlerinin yer aldığı e-bülten,
sizlerle buluşmaya, sektörün eğitimindeki gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor...

HABERLER

2012 Yılı Birinci Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı’nda Başarılı Olan Adayların Sertifika Gönderimleri Tamamlandı...
Devamını oku...
2012 Yılı Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Eğitimlerini Başarıyla Tamamlayan Adayların Sertifikaları Gönderilmeye Başlandı...
Devamını oku...
“Sigorta Yaptırıyorum Çünkü" Konulu SEGEM Resim Yarışması Katalogu Gönderiliyor....
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

Sigorta Acentelerine Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimi Başvuruları 3 Eylül 2012 Tarihinde Başlıyor...
Devamını oku...
SEGEM II. Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri 1 Eylül 2012 Tarihinde Başladı...
Devamını oku...
İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimleri Eylül Ayında Sona Eriyor...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 30 Eylül 2012 Tarihinde Sona Eriyor...
Devamını oku...
2012 Yılı Aktüerlik Sınavları Üçüncü Seviye Sınav Başvuruları 24 Eylül 2012 Tarihinde Başlıyor...
Devamını oku...

ULUSLARARASI HABERLER

44 Sigma Raporu Yayınlandı...
Devamını oku...
SEGEM Almanya’da Sağlık Sigorta Kartlarında Fotoğraf Artık Zorunlu...
Devamını oku...

2012 Yılı Birinci Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı’nda Başarılı Olan Adayların Sertifika Gönderimleri Tamamlandı...

Birinci Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimine katılan ve 9 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adayların sertifika gönderimleri tamamlandı. Sertifikalar, SEGEM tarafından adayların başvuru esnasında belirtmiş oldukları adreslere gönderildi.

Başa Dön...

w

2012 Yılı Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Eğitimlerini Başarıyla Tamamlayan Adayların Sertifikaları Gönderilmeye Başlandı…

SEGEM tarafından 2012 yılı içerisinde sigorta ve reasürans brokerliğinde çalışan teknik personele yönelik iki dönem şeklinde gerçekleştirilen eğitimlerin tamamlanmasını takiben başarılı olan adayların sertifikalarının basım işlemi tamamlandı ve gönderimlere başlandı.

Başa Dön...

“Sigorta Yaptırıyorum Çünkü" Konulu SEGEM Resim Yarışması Katalogu Gönderiliyor...

SEGEM’in “Sigortacılık Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde düzenlediği “Sigorta Yaptırıyorum Çünkü…” konulu resim yarışması ödül töreninin 1 Haziran 2012 tarihinde düzenlenmesini takiben resim yarışması kataloğu yayımlandı.

Resim yarışması katalogu başta ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eser sahiplerine ve okul müdürlüklerine olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na, İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne, sigorta sektörü kurumlarına, sigorta şirketlerine, ilgili sivil toplum kuruluşlarına, ulusal medyaya ve sigorta basınına gönderiliyor.  

Başa Dön...

 

Sigorta Acentelerine Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimi Başvuruları 3 Eylül 2012 Tarihinde Başlıyor...

Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından Sigorta Acenteleri Yönetmeliği uyarınca düzenlenen “2012 Yılı Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi” başlıyor. Eğitime ilişkin kılavuz SEGEM internet sitesinde yayınlandı.

Eğitimin başvuruları 3-24 Eylül 2012 tarihleri arasında alınacak. 2009 yılında Sigorta Acenteleri Teknik Personel eğitimine katılmış ve sertifika almaya hak kazanmış adayların yenileme eğitimine katılması gerekiyor.

E-öğrenme yöntemi ile hazırlanan Yenileme Eğitimi’ne SEGEM Akademi (http://www.segemakademi.org) üzerinden 3 Eylül-24 Aralık 2012 tarihleri arasında 7 gün 24 saat erişim sağlanabilecek. (SEGEM Akademi Tanıtım Videosu için lütfen tıklayınız)

SEGEM, SEGEM Akademi üzerinden yenileme eğitimine katılacak acente teknik personeline zorunlu “Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi”nin yanı sıra isteğe bağlı (seçmeli) eğitimlere de erişim imkanı sunacak. İsteğe bağlı (seçmeli) eğitimlere katılım tamamen kişilerin tercihine bağlı olacak ve bu eğitimler için ayrıca bir ücret alınmayacak.

Acentelerin mesleki bilgilerini arttırmak ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak üzere hazırlanan isteğe bağlı (seçmeli) eğitimler, “Mesleki Eğitimler” ve “Kişisel Gelişim Eğitimleri” olmak üzere iki ayrı kategoride yer alıyor.

“Mesleki Eğitimler” kapsamında SEGEM ve Sigorta Tahkim Komisyonu işbirliğinde hazırlanan “Sigortacılıkta Tahkim Eğitimi” ile SEGEM ve Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu işbirliğinde hazırlanan “Yeşil Kart Sigorta Sistemi Eğitimi” yer alıyor.

“Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında ise acentelere Microsoft Ofis Programları (Word, Excel, Powerpoint, Outlook), Toplantı Yönetimi, Stres Yönetimi ve Çatışma Yönetimi konularındaki eğitimlere erişim imkanı sunuluyor.

SEGEM Akademi’nin tanıtım videosuna Facebook ve SEGEM internet sitesi üzerinden de erişim sağlanabilir.

Başa Dön...

SEGEM

II. Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri 1 Eylül 2012 Tarihinde Başladı...

SEGEM, Mesleğe yeni girecek ve/veya mesleki deneyim süresini tamamlamamış acente yöneticisi veya teknik personelinin, Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nin 19(1). maddesi uyarınca, SEGEM tarafından düzenlenen eğitimi tamamlamaları, yapılacak sınavda başarılı olmaları ve sertifika almaya hak kazanmaları gerekiyor.

9 Temmuz-3 Ağustos 2012 tarihinde başvuruları tamamlanan Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimi’ne, mesleğe yeni girecek ve acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme, pazarlama ve satış işlemlerini yapmaya yetkili olacak teknik personel ile gerçek ve tüzel kişi acente yöneticileri ve müdürü veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getirecekler ile özel kanunlarına göre kendilerine sigorta acenteliği yapma yetkisi verilmiş kurumlarda (Bankalar hariç) sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel katılacak.

1 Eylül’de başlayan eğitimlerde adaylar, 2 gün (13 saat) boyunca Temel Sigortacılık, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Sigortacılık Mevzuatı konularında kapsamlı bir eğitim alacak.

Eğitimlerin tamamlanmasını takiben adaylar, 24 Kasım 2012 Cumartesi günü Ankara, İstanbul, İzmir il merkezlerinde sınava katılacaklar. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak sigorta acentelerinde görev alabilecek.

Başa Dön...

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimleri Eylül Ayında Sona Eriyor...

2010, 2011 ve 2012 yıllarında SEGEM Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler tarafından bankalarda verilen teknik personel eğitimleri Eylül ayında sona eriyor.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 6 Ekim 2012 Cumartesi günü İstanbul, Ankara, İzmir illerinde düzenlenecek merkezi sınava katılacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 30 Eylül 2012 Tarihinde Sona Eriyor...

2009 yılında düzenlenen Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Eğitimi’ne katılarak sertifika almaya hak kazanan kişilerin 2012 yılında SEGEM tarafından e-öğrenme yöntemiyle hazırlanan yenileme eğitimleri 30 Eylül 2012 tarihinde sona eriyor.

SEGEM tarafından gerçekleştirilen yenileme eğitimine 28 bankadan yaklaşık 7.000 kişi katıldı. SEGEM Akademi üzerinden gerçekleştirilen eğitimi tamamlayan adaylar, 2012 Yılı Acente Teknik Personel Yenileme Sertifikası’nı almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev almaya devam edebilecek.

Başa Dön

2012 Yılı Aktüerlik Sınavları Üçüncü Seviye Sınav Başvuruları 24 Eylül 2012 Tarihinde Başlıyor...

SEGEM, 2012 yılı Aktüerlik Sınavları kapsamında, 24 Eylül-05 Ekim 2012 tarihleri arasında Üçüncü Seviye Aktüerlik Başvurularını alacak. Hayat Sigortaları, Finans Yatırım ve Risk Yönetimi, Emeklilik Sistemleri, Sağlık Sigortaları ve Hayat-Dışı Sigortalardan oluşan üçüncü seviye sınavları sırasıyla 13, 14, 20, 21 Ekim ve 3 Kasım 2012 tarihlerinde gerçekleşecek.

Başa Dön

w

w

Sigma Raporu Yayınlandı…

Swiss Re’nin hazırladığı Sigma raporuna göre, 2011 yılında dünya sigorta sektöründe, primlerde genel bir düşüş görülmesine rağmen, hayat dışı branşlar büyümeye devam etti. Rapora göre 2011’de global sigorta primlerinde yüzde 0.8’lik bir düşüş yaşandı. Gelişmekte olan ve bazı gelişen pazarlarda hayat dışı sigorta primleri ise yüzde 1.9 oranında arttı. Hayat sigortası primleriyse yüzde 2.7 geriledi. Büyüme ABD'de devam ederken, primler Batı Avrupa, Çin ve Hindistan'da keskin bir düşüş gösterdi. Rapora göre, önümüzdeki yıllarda gelişmiş ülkelerdeki hayat dışı primlerin pazarda ortalama bir paya sahip olacağı, hayat sigortası primlerininse gelişmekte olan pazarları yeniden canlandırması bekleniyor.

Gelişmekte olan pazarlarda toplam sigorta primleri sadece yüzde 1.3 büyüyerek 700 milyar dolara çıktı. Çin ve Hindistan’ın daralan prim hacmi nedeniyle bu pazarlardaki hayat branşı primleri yüzde 5.1 oranında küçülerek 365 milyar dolara geriledi. Bu gerilemede Çin ve Hindistan’da getirilen sıkı yasal düzenlemelerin etkisi oldu. Ancak gelişmekte olan ülkelerdeki hayat dışı primler yüzde 9.1’le, gelişmiş pazarlara oranla çok daha hızlı büyüme gösterdi. Güney ve Doğu Asya’nın primleriyse yüzde 10’luk bir artışla 119 milyar dolara ulaştı. Rusya ve Polonya’nın güçlü ekonomik performanslarından etkilendiği gözlenen Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin hayat dışı primlerinde yüzde 6.7’lik yükselme görüldü.
(Kaynak: Swiss Re)

Başa Dön...

w

Almanya’da Sağlık Sigorta Kartlarında Fotoğraf Artık Zorunlu...

Almanya’da sağlık sigorta kartlarına sahip vatandaşlar, doktorlarda ücretsiz muayene olup, ilaçlarını cüzi miktarlar karşılığında alabilirken, bu kartların kötüye kullanılmasını engellemek için geçen yıl elektronik sağlık kartı uygulamasına geçildi.

Yeni uygulamaya göre sağlık sigortası bulunan vatandaşların sağlık sigorta kartlarında vesikalık fotoğrafının yer alması gerekiyor. Uygulamadan 15 yaş altı ve bakıma muhtaç bazı sağlık sigorta kartı sahipleri muaf tutulurken, sigorta şirketlerine, Ekim ayına kadar üyelerinin %70’ine fotoğraflı sigorta kartı dağıtması yükümlülüğü getirildi. Bu nedenle sigorta şirketlerinin, üyelerine mektup gönderip vesikalık fotoğraf talep ettiği belirtildi.
(Kaynak: BBC 14/08/2012)

Başa Dön...

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM