SAYI-10

HAZİRAN 2012

image dsc

HABERLER

SEGEM’in, Giresun Üniversitesi’nde Düzenlediği Seminere Öğrenciler Yoğun İlgi Gösterdi...
Devamını oku...
SEGEM’in Düzenlediği “Sigorta Yaptırıyorum Çünkü..." Konulu Resim Yarışması’nın Ödülleri Sahiplerini Buldu…
Devamını oku...
“Sigorta Sektörünün Dünü, Bugünü, 2023 Hedef ve Beklentileri” Konulu Ulusal Sigorta Sempozyumu Düzenlendi...
Devamını oku...

 

EĞİTİM VE SINAVLAR

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı 9 Haziran 2012 Tarihinde Düzenlenecek...
Devamını oku...
SEGEM İkinci Dönem Acente Teknik Personel Eğitimi Duyurusu Yayımlandı...
Devamını oku...
İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitim Başvuruları 25 Haziran 2012 Tarihinde Sona Erecek...
Devamını oku...
İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı” Başvuruları 11 Haziran 2012 Tarihinde Sona Erecek...
Devamını oku...
İkinci Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Sınavı 16 Haziran 2012 Tarihinde Düzenlenecek...
Devamını oku...
2012 Yılı Aktüerlik İkinci Seviye Başvuruları Tamamlandı...
Devamını oku...

ULUSLARARASI HABERLER

44 Lloyd’s 2025 Vizyonunu Anlattı…
Devamını oku...
SEGEM A.M. Best, Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde Ofis Açıyor...
Devamını oku...
3 Çinli Sürücüler Yabancı Sigortacılar için Risk Oluşturuyor...
Devamını oku...

 

SEGEM’in, Giresun Üniversitesi’nde Düzenlediği Seminere Öğrenciler Yoğun İlgi Gösterdi...

SEGEM, Giresun Üniversitesi’nin daveti üzerine Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu’nda bir seminer düzenledi.

 

w

 

11 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen seminere Eğitim Danışmanı Faruk ÖMRÜUZAK ile SEGEM temsilcileri Gizem UZUN ve Akın ÖMEROĞLU katıldı.

 

w

 

Seminer kapsamında öğrencilere, SEGEM’in kurumsal yapısı ve hizmetleri, Türk Sigorta Sektörü’nün yapısı ve kurumları ile sektörde istihdam olanaklarına ilişkin bilgiler verildi.

 

Başa Dön...

w

SEGEM’in Düzenlediği “Sigorta Yaptırıyorum Çünkü..." Konulu Resim Yarışması’nın Ödülleri Sahiplerini Buldu…

SEGEM tarafından “Sigortacılık Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde düzenlenen “Sigorta Yaptırıyorum Çünkü…” konulu resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı, 1 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da SEGEM’in yerleşik olduğu TOBB Plaza’da gerçekleşti.

w

Ödül töreni ve sergi açılışına T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet GENÇ, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat KAYACI, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigortacılık Müdürü Mevlüt SÖYLEMEZ, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Atilla OKSAY, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Reklam ve Tanıtım Bölümü Yöneticisi Gamze DİLER, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Resim Yarışması Değerlendirme Komitesi Başkanı Prof. Dr. İsmail AVCI, değerlendirme komitesi üyeleri, başarılı öğrencilerin aileleri ve öğretmenleri ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

SEGEM Müdür Vekili Dr. Berna ÖZŞAR KUMCU ve T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet GENÇ’in açılış konuşmalarını yaptıkları ödül töreninde, yarışmada birinciliği kazanan Samsun TED Koleji 6/C sınıfı öğrencilerinden Oya İNÖZÜ’ne ödülünü T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet GENÇ verdi.

w

Yarışmada dereceye giren diğer başarılı öğrencilere ve okul müdürlüklerine çeşitli ödül ve plaketlerin verilmesinin ardından değerlendirme komitesi üyelerine de plaketleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından açılan sergide dereceye giren öğrencilerin resimlerinin yanı sıra sergilenmeye değer bulunan 50 eser daha katılımcıların beğenisine sunuldu. Katılımcılar bir yandan sergilenen eserleri incelerken bir yandan da klasik eserlerin sunulduğu canlı müziği dinletisini dinleme fırsatı buldu.

w

Öğrenciler ve aileleri ödül töreninin ardından Cumartesi günü kendileri için düzenlenen İstanbul gezisinde Miniatürk, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Meydanı’nı dolaşarak İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini yakından tanıma şansı buldular.

“Sigorta Yaptırıyorum Çünkü…” konulu resim sergisi, Haziran ayı boyunca Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin de yerleşik bulunduğu TOBB plaza sergi salonunda ilgililerin ziyaretine açık olacak  

Başa Dön...

“Sigorta Sektörünün Dünü, Bugünü, 2023 Hedef ve Beklentileri” Konulu Ulusal Sigorta Sempozyumu Düzenlendi...

Sektörün mevcut durumu ve Türk ekonomisindeki yerini incelemek, 2023 yılı beklenti ve hedeflerini belirlemek amacıyla Sigortacılık Haftası etkinlikleri kapsamında, 28 Mayıs 2012 tarihinde, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’nın himayesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) katkıları ile SEGEM tarafından “Sigorta Sektörünün Dünü, Bugünü, 2023 Hedef ve Beklentileri” konulu ulusal bir sempozyum düzenlendi.

w

Sempozyumun açılış konuşmaları T.C. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve SEGEM Yönetim Komitesi Üyesi Ender Yorgancılar ile TSRŞB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Su tarafından gerçekleştirildi.

Türk Sigorta Sektörünün değerlendirildiği ilk oturumda; oturum başkanı Dr. Ahmet GENÇ “Sigorta Sektörümüzün Son On Yılı ve 2023 Beklentileri”ni aktardı. Ardından, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ender YORGANCILAR “2023 Perspektifinde Türk Girişimcilerin Sigorta Sektöründen Beklentileri”ni içeren bir sunum gerçekleştirdi. İlk oturumun son konuşmacısı olarak söz alan TSRŞB Genel Sekreteri Erhan TUNÇAY ise, “Türk Sigorta Sektörünün Gelişimi ve Türk Sigorta Sektörü 2023 Yılı Hedefleri"ni katılımcılara aktardı.

w

Öğle yemeğinin ardından sempozyumun Sigorta ve BES Sektörlerinin Türk ekonomisindeki yeri ve geleceğinin değerlendirildiği ikinci oturumunda; oturum başkanlığını Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AEGON Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Uğur TOZŞEKERLİ üstlendi. İkinci oturumun ilk konuşmacısı, Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete UĞURLU ‘Yatırım ve Tasarruf Aracı Olarak Sigorta (BES ve Hayat), Sigortanın Fon Yaratma Kapasitesi, Büyümeye Katkısı”nı içeren bir sunum gerçekleştirdi. Ardından, Ekonomist Deniz GÖKÇE “Türkiye Ekonomisinde Sigorta Sektörünün Yeri” hakkında görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

w

İkinci oturumun son konuşmacısı Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısı, Selamet YAZICI ise, “İFM Çalışanları Kapsamında Sigorta Sektörünün Önemi” konusunda görüşlerini katılımcılara aktardı.

TSRŞB Genel Sekreteri Erhan TUNÇAY’ın oturum başkanlığında, “Türk Sigorta Sektörünün Bugünü, 2023 Yılı Hedef ve Beklentileri”nin aktarıldığı son oturumda; ilk konuşmacı olarak TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent ERGUN “Türk Sigorta Sektöründe Acentelerin Rolü ve 2023 Vizyonu”nu içeren bir sunum gerçekleştirdi.

w

Ardından, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın KAYA “Gelişen Dünyada Eksperlerin Yeri ve 2023 Vizyonu” hakkında görüşlerini aktardı. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Basri BATIKARAYEL ise “Türk Sigorta Sektörünün Gelişiminde Brokerlerin Rolü ve 2023 Yılı Vizyonu”nu içeren bir sunum gerçekleştirdi. Son olarak, Sigortacılık Eğitim Merkezi Müdür Vekili Dr. Berna ÖZŞAR KUMCU “Türk Sigorta Sektörünün Gelişiminde Sigorta Eğitiminin Önemi” konusunda bir sunum yaptı.  

Başa Dön...

 

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı 9 Haziran 2012 Tarihinde Düzenlenecek...

24 Şubat-29 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen sigorta acenteleri teknik personel eğitimlerinin tamamlanmasını takiben, SEGEM tarafından 9 Haziran 2012 tarihinde teknik personel sınavı düzenlenecek.

Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon illerinde düzenlenecek ve çoktan seçmeli sorulardan oluşacak sınav, tek oturumda tamamlanacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön...

SEGEM

İkinci Dönem Acente Teknik Personel Eğitimi Duyurusu Yayımlandı...

SEGEM, birinci dönem eğitimlerinin sona ermesini takiben Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimi’ne katılamayan adaylar için yakın zaman içerisinde ikinci kez başvuru alacak.

SEGEM tarafından düzenlenecek eğitim programına, sigorta acenteleri nezdinde teknik personel olarak çalışmak isteyen ve mesleğe yeni girecek kişiler katılabilecek.

Temmuz-Ağustos 2012 döneminde başvurusu gerçekleşecek olan eğitimler, Eylül 2012’de başlayacak.

İkinci Dönem Acente Teknik Personel Eğitim başvurularına ilişkin süreç, SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden adaylarla paylaşılacak

Başa Dön...

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitim Başvuruları 25 Haziran 2012 Tarihinde Sona Erecek...

Eğitime katılmak isteyen adayların başvurularını, 4-25 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimleri, 7 Temmuz- 16 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 6 Ekim 2012 İstanbul, Ankara, İzmir merkezlerinde düzenlenecek olan merkezi sınava katılacaklar.

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimine, mesleğe yeni girecek ve aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin katılması gerekiyor:

 Bankaların ve özel finans kurumlarının genel merkezlerinde sigortacılık işlemlerini yapmaya yetkili olan personel ile ilgili bankanın sigorta acenteliği yapan şubelerinde görevli teknik personel,

 Bankaların haricinde 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 23 üncü maddesinin onuncu fıkrasında belirtilen kurumların sigorta acenteliği bölümünde görev alanlar ve sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel.

Başa Dön

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı” Başvuruları 11 Haziran 2012 Tarihinde Sona Erecek...

Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılmak isteyen adayların başvurularını, 4-11 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

21-22-23 Haziran 2012 tarihlerinde düzenlenecek olan İkinci Dönem “Eğiticinin Eğitimi Programı”nda eğitimciler, Sigortacılığa İlişkin Kavramsal Çerçeve, Acentelere İlişkin Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Bankalar konu başlıklarında toplam 21 saatlik eğitim alacak.

Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılarak sertifika almaya hak kazanan eğitimciler, 7 Temmuz- 16 Eylül 2012 tarihleri arasında kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi verecekler.

Başa Dön

İkinci Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Sınavı 16 Haziran 2012 Tarihinde Düzenlenecek...

11 Mayıs - 27 Mayıs 2012 tarihleri arasında ikinci dönem sigorta ve reasürans brokerleri teknik personel eğitimlerinin tamamlanmasını takiben, SEGEM tarafından 16 Haziran 2012 tarihinde teknik personel sınavı düzenlenecek.

İstanbul il merkezinde düzenlenecek ve çoktan seçmeli sorulardan oluşacak sınav, tek oturumda tamamlanacak. Sınavda başarılı olacak adaylar, Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

2012 Yılı Aktüerlik İkinci Seviye Başvuruları Tamamlandı...

2012 yılı Aktüerlik Sınavları kapsamında, 21 Mayıs- 1 Haziran 2012 tarihleri arasında aktüerlik ikinci seviye başvuruları tamamlandı. Muhasebe ve Finansal Raporlama ile Sigorta Matematiği(Hayat ve Hayatdışı), 9- 10 Haziran tarihlerinde; Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme ile Finans Teorisi ve Uygulamaları sınavları ise, 30 Haziran-1 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleşecek.

Başa Dön

w

w

Lloyd’s 2025 Vizyonunu Anlattı…

Lloyd’s Vizyon 2025 olarak adlandırdığı yeni stratejisini 11 Mayıs 2012 tarihinde Birleşik Krallık Başbakanı James Cameron’ın da katıldığı bir etkinlik ile yürürlüğe koydu. Lloyd’s’un yeni stratejisinin temelinde; uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinde başlıca global merkezlerden biri haline gelme hedefi yatıyor. Vizyon 2025, kuruluşun özellikle hızlı gelişen pazarlar olan Singapur, Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Kolombiya ile Türkiye’de büyümesi ve Lloyd’s'un underwriting kapasitesini gerçek anlamda uluslararası statüye ulaştırması yönünde hazırlanan planlardan oluşuyor.

Vizyon 2025’te öne çıkan konular ise:

* Lloyd’s, uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinde global merkez olacak.

* Lloyd’s'un gelişmiş pazarlarda edindiği primlerdeki büyüme düzeyi, en az bu pazarlardaki GSYİH düzeyinde olacak; ancak hızlı büyüyen pazarlarda daha yüksek büyümeye ulaşılacak.

* Lloyd’s pazarının sermaye tabanı, önde gelen büyüyen ülkelerin daha fazla katkısı ile daha da çeşitlenecek.

* Pazara yurtdışından önemli sayıdaki katılımcının katkısı ile, Lloyd’s underwriting topluluğu, gerçek anlamda uluslararası statüye ulaşmış olacak.

* Lloyd’s, brokerların uluslararası ağlarından maksimum derecede yararlanan bir broker pazarı olacak.

* Lloyd’s’un, yurtdışında belli başlı pazarlarda az sayıda ve güçlü yurtdışı merkezleri bulunacak. Lloyd’s bütün bu çabaların sonucu olarak Londra kentinin uzmanlık gerektiren sigorta ve reasürans işlerinde global merkez haline geleceğini öngörüyor.
(Kaynak: Financial Times 15 Mayıs 2012 tarihli sayısı, Lloyd’s 11 Mayıs 2012 tarihli basın bülteni)

Başa Dön...

w

A.M. Best, Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde Ofis Açıyor...

A.M. Best Co., Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde bir ofis açılacağını duyurdu.

A.M. Best’in Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney ve Orta Asya bölgelerindeki müşterilere hizmet sağlayacak olan ofis, bölgede yeni bağlantılar kurulmasını sağlarken sigorta derecelendirme konusunda çalışmalarını arttırmayı hedefliyor. Bununla birlikte, derecelendirme analizlerinin Londra ve Hong Kong merkezli ekiplerce gerçekleştirilmesi devam edecek.
(Kaynak: Insurance Journal, 21 Mayıs 2012)

Başa Dön...

w

Çinli Sürücüler Yabancı Sigortacılar için Risk Oluşturuyor...

Dünyanın en büyük otomobil piyasasına sahip olan Çin’e yabancı sigorta şirketlerinin geniş kapsamlı sigorta ürünleri sunmak üzere giriş izni almasını takiben, Allianz, Axa ve Chartis gibi büyük küresel sigorta şirketlerini önemli riskler bekliyor.

Tahmini 50 Milyar USD tutarında bir motorlu taşıt sigortası piyasasına sahip olan Çin’de sigortacılar açısından önemli fırsatlar olmakla birlikte farklı boyutlarda riskler de mevcut. Sürüş standartlarının yetersizliği, araç sahiplerinin kazalara ve tamir masraflarına karşı koruma satın alma kavramıyla tanışık olmamaları bu risklerin başında geliyor.

Çin’de hayat-dışı sigorta ürünleri satan 21 yabancı sigorta şirketi, piyasanın yalnızca % 1.1’lik bölümünü oluşturuyor. Yabancı sigortacıların pazar payının düşük olmasının temel nedeni Çin’in yabancı şirketlere getirdiği kısıtlamalar olarak göze çarpıyor. Yabancı sigortacıların faaliyet göstermek istedikleri her branş için ayrı başvuru yapmaları gerekiyor ve lisanslama yaklaşık 12-18 aylık bir süreçte gerçekleşiyor. (Kaynak: Reuters, Clare Baldwin ve Alison Leung, 5 Haziran 2012)

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM