SAYI-22

HAZİRAN 2013

image dsc

HABERLER

II. Ulusal Sigorta Sempozyumu Gerçekleştirildi….
Devamını oku...
SEGEM Resim Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu...
Devamını oku...
SEGEM Kosova'da Temaslarda Bulundu...
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

SEGEM, Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) İşbirliği ile Sigorta ve Reasürans Broker Şirketi Çalışanlarına Yönelik Olarak “Eğiticinin Eğitimi” Programı Düzenledi...
Devamını oku...
SEGEM Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı Düzenlendi...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınav Sonuçları Açıklandı...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Yenileme Eğitimleri Başlıyor...
Devamını oku...
2013 Yılı Aktüerlik Sınavları Kapsamı Açıklandı...
Devamını oku...

II. Ulusal Sigorta Sempozyumu Gerçekleştirildi...

2013 yılı Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında 27 Mayıs 2013 tarihinde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Sigorta Birliği'nin katkılarıyla SEGEM tarafından "Motorlu Taşıt Sigortaları" konulu II. Ulusal Sigorta Sempozyumu düzenlendi.

The Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilen sempozyuma sigortacılık düzenleme ve denetleme kurumu temsilcileri, sigorta sektörü yöneticileri, akademisyenler ve basın temsilcileri olmak üzere yaklaşık 250 kişi katılım gösterdi. Sempozyum öncesinde T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak’ın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

 


Basın toplantısını takiben sempozyum, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş ve Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak'ın açılış konuşmaları ile başladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından "Trafik Sigortasında Yeni Dönem" konulu 1. oturuma geçildi. Başkanlığını Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin’in yaptığı oturumda T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç “ Trafik Sigortasında Liberalizasyon ve Sonuçları”, Güneş Sigorta Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Üyesi Serhat Süreyya Çetin “Sigorta Şirketleri Perspektifiyle Trafik Sigortalarında Yeni Dönem”, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Ergun “Acente Perspektifiyle Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya “Eksper Perspektifiyle Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı konuşmalar yaptılar. Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi.

 


Öğle yemeği için verilen aranın ardından “Kasko Sigortasında Yeni Dönem” konulu 2. Oturum başladı. Başkanlığını Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan'ın yaptığı bu oturumda da T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökhan Karasu “Kasko Sigortalarında Yeni Dönem ve Getirilen Düzenlemeler”, Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken “Sigorta Şirketleri Perspektifiyle Kasko Sigortasında Yeni Dönem”, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Kasap “Acente Perspektifiyle Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Ümit Nadir Altın “Eksper Perspektifiyle Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi Rasim Çekerekli “Oto Tamircileri Perspektifiyle Sorunlar ve Çözüm Önerileri” ve Tüketici Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ali Er “Tüketici Perspektifiyle Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı konuşmalar yaptılar. Soru-cevap bölümünü takiben sempozyum son buldu.

Başa Dön...

w

SEGEM Resim Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu...

SEGEM tarafından “Sigorta Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde düzenlenen “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu resim yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

SEGEM, Sigorta Haftası etkinlikleri kapsamında ilkokul çağındaki çocukların sigorta kavramı ile tanışmasına, bu konuda düşünmeye ve düşüncelerini resim yoluyla ifade etmeye teşvik edilerek sigorta konusundaki bilgi ve farkındalıklarının arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla, Türkiye genelinde 2, 3 ve 4. sınıf ilkokul öğrencilerine yönelik “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu bir resim yarışması düzenledi.

Yarışma yurt genelinde yoğun ilgi gördü. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail AVCI başkanlığında toplanan ve Hazine Müsteşarlığı, TOBB, Türkiye Sigorta Birliği, SEGEM temsilcileri ile bir görsel sanatlar öğretmeninden oluşan jüri, zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından İzmir Fevzi Çakmak İlkokulu 2/B sınıfı öğrencisi Ceylin Kurfallı’nın eserini birinciliğe layık buldu.

SEGEM Resim Yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı, 31 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da SEGEM’in yerleşik olduğu TOBB Plaza’da gerçekleştirildi. SEGEM Müdürü Turan Öz’ün yaptığı açılış konuşması ile başlayan Ödül Töreninde, eseri birinciliğe layık bulunan İzmir Fevzi Çakmak İlkokulu 2/B sınıfı öğrencisi Ceylin Kurfallı’ya ödülünü ve plaketini SEGEM Müdürü Turan Öz verdi. Daha sonra, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Kayacı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, SEGEM Müdür Yardımcısı Dr. Berna Özşar Kumcu, Resim Yarışması Değerlendirme Kurulu Üyesi ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Esra Banu Zorba Tuncer, Türkiye Sigorta Birliği Basın, Reklam ve Halkla İlişkiler Yönetmeni Gamze Diler ve başarılı öğrencilere “Kesintisiz Eğitim Sigortası” hediye eden Ankara Sigorta’yı temsilen Acenteler ve Pazarlama Müdürü Soner Tekbaş dereceye giren diğer öğrencilere ödüllerini ve plaketlerini verdiler. Ödül törenine katılan öğretmenler ve okul müdürlerine de sertifikaları verildi.

Ödül töreninin ardından açılan sergide dereceye giren öğrencilerin resimlerinin yanı sıra sergilenmeye değer bulunan 40 eser daha yer aldı. Katılımcılar bir yandan sergilenen eserleri incelerken bir yandan da klasik eserlerin sunulduğu canlı müzik dinletisiyle eğlenme fırsatı buldu.

Öğrenciler ve aileleri ödül töreninin ardından 1 Haziran 2013 Cumartesi günü kendileri için düzenlenen İstanbul gezisinde Miniatürk, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Meydanı’nı dolaşarak İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini yakından tanıma imkanı buldular. İstanbul gezisi, Boğaz'da düzenlenen tekne turu ile sona erdi.

“Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu resim sergisi, Haziran ayı boyunca Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin de yerleşik bulunduğu TOBB plaza sergi salonunda sanatseverlerin ziyaretine açık olacak Resim yarışmasında dereceye giren eserlere www.segemresimyarismasi.com adresi üzerinden ulaşmak da mümkün.

Başa Dön...

w

SEGEM Kosova'da Temaslarda Bulundu…

SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç, SEGEM Müdürü Turan Öz ve Müdür Yardımcısı Dr. Berna Özşar Kumcu 9-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında Priştine'de Kosova sigorta sektörü yöneticileriyle bir araya geldiler.

Kosova Sigorta Birliği'nde
Kosova Merkez Bankası'nda
Kosova Re Sigorta Şirketi'nde

Bu çerçevede, Kosova Sigorta Birliği Başkanı İbrahim Kastrati ve Genel Sekreter Adem Selmani; Kosova Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nexhat Kryeziu ve Lisanslama ve Düzenleme Daire Başkanı Suzan Dervari ile temaslarda bulunuldu. Toplantılarda Kosovalı yetkililere Türk sigorta sektörü ve SEGEM hakkında bilgiler verildi. SEGEM ve Kosova sigorta sektörü arasında eğitim ve sınav faaliyetlerinin organizasyonuna ilişkin işbirliği olanakları ve SEGEM'in bölgesel bir sigortacılık eğitim merkezine sağlayabileceği katkılar değerlendirildi.

Son olarak Kosova'nın tamamı Türk sermayeli tek sigorta şirketi olan Kosova Re (Yeni Kosova) Sigorta Şirketi Genel Müdürü Muhamed Xhyrxhehalo ile bir toplantı gerçekleştirildi

Başa Dön...

SEGEM, Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) İşbirliği ile Sigorta ve Reasürans Broker Şirketi Çalışanlarına Yönelik Olarak “Eğiticinin Eğitimi” Programı Düzenledi...

SEGEM, 10 Mayıs 2013 tarihinde Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) işbirliği ile sigorta sektöründe faaliyet gösteren Sigorta ve Reasürans Brokerlerine yönelik olarak “Eğiticinin Eğitimi” programı düzenledi.

5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun 2 nci ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanın Önlenmesine Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesi uyarınca “Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri ile Sigorta ve Reasürans Brokerleri’’ yükümlü olarak sayılıyor. Yükümlülere, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı suçlarının önlenmesi amacıyla 5549 sayılı Kanun ile ilgili yönetmelik ve tebliğlerle yükümlülükler getirilmiş bulunuyor.

75 broker şirketi çalışanının katılımıyla İstanbul’da TOBB Plaza’da gerçekleşen programda adaylara, MASAK eğitimcileri tarafından yükümlülükler konusunda farkındalığı arttıracak ve yükümlülüklerin etkin şekilde uygulanmasını sağlayacak kapsamlı bir eğitim verildi.

Programı başarıyla tamamlayan adaylar, “Eğiticinin Eğitimi” sertifikası almaya hak kazandılar.

Başa Dön...

SEGEM

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı Düzenlendi...

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitim Programının 28 Nisan 2013 tarihinde sona ermesinin ardından Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı düzenlendi.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan 4639 aday 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon il merkezlerinde düzenlenen ve tek oturumda yapılan merkezi sınava katıldı. Sınav sonuçları 7 Haziran 2013 tarihinde açıklanacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

SEGEM, ilgili dönemde gerçekleşen Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimine katılamayan adaylar için yakın zaman içerisinde ikinci kez başvuru alacak. Eğitimlere ilişkin detaylı bilgi SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden adaylarla paylaşılacak.

Başa Dön...

Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınav Sonuçları Açıklandı...

SEGEM’in, 27 Nisan 2013 Cumartesi günü Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Samsun il merkezlerinde düzenlediği Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınavının sonuçları açıklandı.

Sınava katılan adaylar SEGEM internet sitesinden yer alan Sınav Sonuçları bölümünden T.C Kimlik Numarası ile ulaşabilirler.

Sınavda 60 ve üzerinde puan alıp başarılı olan 2634 adayın sertifikaları, ilgili kurumlarının eğitim departmanlarına ilerleyen süreçte gönderilecek ve bu adaylar teknik personel olarak görev alabilecekler.

60 puanın altında alıp sınavda başarısız olan adayların, önümüzdeki aylarda tekrar açılacak olan eğitimlere başvuru yapması gerekiyor.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Yenileme Eğitimleri Başlıyor...

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nin hükümleri kapsamında, 2010 yılında düzenlenen Banka ve Özel Kurumlar (Kooperatifler, Birlikler vb.) Teknik Personel Eğitimlerine katılan kişilerin, 2013 yılında SEGEM tarafından gerçekleştirilecek yenileme eğitimine katılması gerekiyor.

Bu kişiler için SEGEM, e-öğrenme yöntemiyle Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Yenileme Eğitimi düzenliyor. Eğitimin başvuruları 30 Mayıs-14 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılabilecek. Eğitime başvuran adaylar, 31 Mayıs -13 Eylül 2013 tarihleri arasında eğitimi e-öğrenme yöntemiyle alabilecekler.

Eğitim programı ve başvuru ile ilgili ayrıntılı bilgilere SEGEM internet sitesinde yayınlanana Bankalar ve Kendilerine Sigorta Acenteliği Yapma Yetkisi Tanınan Kurumlar için Teknik Personel Yenileme Eğitimi Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ndan ulaşmak mümkün.

Başa Dön

2013 Yılı Aktüerlik Sınavları Kapsamı Açıklandı...

15 Ağustos 2007 tarihli ve 26614 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe giren “Aktüerler Yönetmeliği” uyarınca yapılacak olan aktüerlik sınavları ile ilgili esaslar belirlenirken, bu sınavlarda başarılı olan aktüerlerin, AB ülkelerinde ve diğer ülkelerde de tanınan ve kabul gören aktüerler olması ilkesi benimsendi. Bu ilkeden hareketle 2013 yılı aktüerlik sınavlarının kapsamı, uluslararası sınavların kapsamları göz önünde bulundurularak oluşturuldu.

İlgililer, 2013 Yılı Aktüerlik Sınavlarının konu başlıklarına göre ayrıntılı kapsamına SEGEM web sitesinde yer alan linkten ulaşabilirler. Bahsi geçen linkte, kapsamlara ve önem sırasına göre sınavlar için verilen “Yararlanılabilecek Bazı Kaynaklar” listesi de yer alıyor.

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM