SAYI-15

KASIM 2012

image dsc

HABERLER

Dünya Bankası ve SEGEM işbirliğiyle “Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül” konulu uluslararası konferans düzenleniyor...
Devamını oku...
Ulusal Sigorta Sempozyumu kitabı yayınlandı…
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı 24 Kasım 2012 tarihinde düzenlenecek...
Devamını oku...
SEGEM 2009 yılında acente teknik personel eğitimine katılan kişiler için yenileme eğitimi başvuruları tamamlandı...
Devamını oku...
2012 Yılı Aktüerlik Üçüncü Seviye Sınavları tamamlanıyor...
Devamını oku...
Sigorta Şirketlerine Yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" başlıyor...
Devamını oku...
“2012 Yılı Aktüerlik Türk Sigortacılık Uygulamaları ve Yasal Çerçeve Sınavı” düzenleniyor...
Devamını oku...

ULUSLARARASI HABERLER

44 Hong Kong bir kere daha dünyanın finans merkezi olarak adlandırıldı…
Devamını oku...
SEGEM China Life karlılığının düşeceğini belirtti...
Devamını oku...
3 Sigorta Birlikleri Küresel Federasyonu kuruldu...
Devamını oku...

Dünya Bankası ve SEGEM işbirliğiyle “Değişen Dünya’da Mütüel Sigortacılık ve Tekafül” konulu uluslararası konferans düzenleniyor...

Ülkemizde sigortacılığın geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve tanıtımı için harcanan çabaların özellikle son yıllarda büyük ölçüde arttığı görülüyor. Bununla birlikte, bazı hassasiyetler geleneksel sigorta ürünlerine erişimi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sigortanın daha geniş kitlelere ulaştırılmasının sağlanması amacıyla dünya genelinde farklı sigorta model ve ürünleri geliştiriliyor.

 

Bu çerçevede, kooperatif sigortacılık ve diğer karma sigorta modellerini incelemek, tekafül yapılarının uygulanmasına ilişkin işlevsel çözümler getirmek, bu alanlardaki iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve tekafülün mikro sigorta piyasalarında uygulanabilirliğini ele almak amacıyla 12-13 Kasım 2012 tarihlerinde Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) ve Dünya Bankası işbirliği ile "Değişen Dünyada Mütüel Sigortacılık ve Tekafül" konulu uluslararası konferans düzenleniyor


İstanbul Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlenecek konferansa, Türk ve dünya sigorta sektöründen yaklaşık 250 davetlinin katılması bekleniyor. İki gün sürecek konferans sırasında Dünya Bankası’nın “Mütüel Sigortacılık ve Tekafül: Risk Yönetimine Alternatif Yaklaşımlar" isimli yeni kitabının tanıtımı da gerçekleşecek.

Konferansa ilişkin ayrıntılı bilgi SEGEM internet sitesinde yer alıyor.

Başa Dön...

w

Ulusal Sigorta Sempozyumu kitabı yayınlandı…

SEGEM tarafından 2012 yılı Sigorta Haftası etkinlikleri çerçevesinde, 28 Mayıs 2012 tarihinde, Hazine Müsteşarlığı himayesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Sigorta Birliği katkıları ile düzenlenen "Sigorta Sektörünün Dünü, Bugünü, 2023 Hedef ve Beklentileri" konulu ulusal sigorta sempozyumunun kitabı yayınlandı.

Sempozyumda yapılan konuşma ve sunumların yer aldığı kitabın sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerine, sektör kurum ve kuruluşlarına, üniversitelere ve ilgili diğer kurumlara dağıtımı Kasım ayı içerisinde başlayacak.

Başa Dön...

 

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı 24 Kasım 2012 tarihinde düzenlenecek...

9 Temmuz- 30 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen sigorta acenteleri teknik personel eğitimlerinin tamamlanmasını takiben, SEGEM tarafından 24 Kasım 2012 tarihinde teknik personel sınavı düzenlenecek.

Ankara, İstanbul, İzmir illerinde düzenlenecek ve çoktan seçmeli sorulardan oluşacak sınav, tek oturumda tamamlanacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön...

SEGEM

2009 yılında acente teknik personel eğitimine katılan kişiler için yenileme eğitimi başvuruları tamamlandı...

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği uyarınca, 2009 yılında düzenlenen Acente Teknik Personel Eğitimlerine katılan kişilerin, 2012 yılında e-öğrenme yöntemiyle SEGEM tarafından gerçekleştirilen yenileme eğitimine katılması gerekiyor. Bu çerçevede, 2009 yılında eğitime katılan adayların “Yenileme Eğitimi” başvuruları tamamlandı. Başvurularını tamamlayan adayların 24 Aralık 2012 tarihine kadar www.segemakademi.org sitesi üzerinden yenileme eğitimini almaları gerekiyor. Yenileme eğitimini alan adaylar, kendilerine SEGEM Akademi üzerinden ücretsiz olarak sunulan mesleki eğitimler ile kişisel gelişim eğitimlerine de katılabilecek.

2009 yılında eğitim alan ancak yenileme eğitimi başvurusunu gerçekleştirmeyen acente teknik personelinin bilgileri gerekli işlemler yürütülmek üzere Hazine Müsteşarlığı'na bildirilecek.

Başa Dön...

2012 Yılı Aktüerlik Üçüncü Seviye Sınavları tamamlanıyor...

2012 yılı Aktüerlik Üçüncü Seviye Sınavları 3 Kasım 2012 tarihinde tamamlanacak.

Hayat Sigortları ile Finans Yatırım ve Risk Yönetimi sınavları 13-14 Ekim tarihlerinde; Emeklilik Sistemleri ve Sağlık Sigortaları sınavları ise 20-21 Ekim tarihlerinde tamamlandı. Hayat-Dışı Sigortalar sınavı ise 3 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek.

Başa Dön

Sigorta Şirketlerine Yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" başlıyor...

30 Nisan 2011 tarihli ve 27920 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi uyarınca, sigorta şirketlerinin, yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının yanlış sigorta uygulamaları hakkında içeriği Müsteşarlık tarafından belirlenen eğitimleri almaları gerekiyor. Bu eğitimlere, şirketlerin idari personeli (bilgi işlem, mali birimler, yardımcı hizmetlerde çalışan personel vb.) haricinde birim bazında bir ayrıma gidilmeksizin yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının katılma yükümlülüğü bulunuyor.

Bu çerçevede, SEGEM tarafından e-öğrenme yöntemiyle hazırlanan "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi", SEGEM'in e-öğrenme platformu olan SEGEM Akademi üzerinden gerçekleşecek.

Eğitime ilişkin bilgiler ve Eğitim Kılavuzu Kasım ayı içerisinde sigorta şirketlerine iletilecek.

Başa Dön

“2012 Yılı Aktüerlik Türk Sigortacılık Uygulamaları ve Yasal Çerçeve Sınavı” düzenleniyor...

SEGEM, yabancı ülkelerde uluslararası kabul görmüş sınavlar veya usullerle aktüer unvanına sahip olan ve Türkiye’de aktüerlik yapmak isteyen adaylar için 12-23 Kasım 2012 tarihleri arasında “Türk Sigortacılık Uygulamaları ve Yasal Çerçeve Sınavı” başvurularını alacak.

Adaylar, 2 Aralık 2012 tarihinde sınava katılacaklar. Sınavda başarılı olan adaylar, Türkiye’de aktüerlik yapma hakkına sahip olabilecek.

Başa Dön

w

w

Hong Kong bir kere daha dünyanın finans merkezi olarak adlandırıldı…

Hong Kong, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum WEF) tarafından güçlü ticari yapısına, altyapısına ve vergi politikalarına dayanılarak ikinci kere dünyanın finans merkezi olarak belirlendi.

WEF’in geleneksel Finansal Gelişim Raporunda çok çeşitli faktörler, Asya ticaret merkezlerinin yükselişi ve Çin’in dünyanın ikinci güçlü ekonomisi olması göz önüne alındı.

Raporda bütün güçlü yönlerine rağmen Hong Kong’un tahvil piyasasının gelişmemiş olduğu ve finans sektörünün tam anlamıyla liberalleşmediği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Singapur, Kanada ve Avustralya 2012 sıralamalarında Hong Kong’u takip ettiler.

KAYNAK: Insurance Journal, 31 Ekim 2012

Başa Dön...

w

China Life karlılığının düşeceğini belirtti...

Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük sigorta şirketi olan Çin hayat sigortası şirketi China Life, yılın ilk dokuz ayındaki karlılığın %55 oranında azaldığını belirtti.

Devlet kontrolündeki şirketin uyarısı analistleri şaşırttı ve diğer tahvil değerleri düşen finansal şirketler için de kötü bir işaret olacağı düşünüldü.

China Life dokuz aylık net karın yatırımların sonuçlarına göre % 55 oranında düşeceğini belirtti. Üçüncü çeyrekte 335 Milyon Dolarlık bir kar kaybının olacağı ve bunun küresel finansal krizden sonraki ilk dönemlik kayıp olacağı belirtiliyor.

Çinli sigorta şirketlerinin, varlıklarının %20’si ile yerel menkul kıymetler borsalarında yatırım yapmalarına izin veriliyor.

KAYNAK: Insurance Journal, 17 Ekim 2012

Başa Dön...

w

Sigorta Birlikleri Küresel Federasyonu kuruldu...

Dünya sigorta sektörünün % 87’sini temsil eden en önemli otuz bir sigorta birliği, 9 Ekim 2012 tarihinde Sigorta Birlikleri Küresel Federasyonu’nun (Global Federation of Insurance Associations GFIA) çatısı altında bir araya geldi.

Üyeleri arasında Amerikan Sigorta Birliği (American Insırance Association AIA), İngiliz Sigortacılar Birliği (Association of British Insurers ABI), Alman Sigorta Birliği (German Insurance Association GDV) ve Kanada Sigorta Bürosu ( Insurance Bureau of Canada IBC) da bulunan federasyonun başkanlığına Kanada Hayat ve Sağlık Sigortaları Birliği (Canadian Life and Health Insurance Association) başkanı olan Frank Swedlove getirildi. Swedlove, tanıtım konuşmasına “Tüm dünyadaki sigorta sektörü için büyük bir gün” diyerek başladı. Swedlove, federasyonun, birliklere, sektörü etkileyen uluslararası olaylar için zamanında ve tek sesle yanıt verme imkanı sağlayacağını belirtti.

KAYNAK: Insurance Journal, 10 Ekim 2012

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM