SAYI-7

MART 2012

image dsc

HABERLER

SEGEM Resim Yarışması Türkiye Genelinde Büyük İlgi Görüyor...
Devamını oku...
Sigorta Sektörü, Eğitim ve Sınav Haberlerini SEGEM Internet Sitesinin Yanısıra SEGEM Facebook Sayfasından Takip Ediyor...
Devamını oku...

 

EĞİTİM VE SINAVLAR

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri Başlıyor...
Devamını oku...
SEGEM Aktüer Eğitimleri Başlıyor...
Devamını oku...
SEGEM 2012 Yılı Aktüerlik Sınav Takvimi Açıklandı...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumların Teknik Personel Eğitimleri Devam Ediyor...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlar İçin Yenileme Eğitimleri Başlıyor...
Devamını oku...
İkinci Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Eğitim Süreci Başlıyor...
Devamını oku...

SEGEM Resim Yarışması Türkiye Genelinde Büyük İlgi Görüyor...

SEGEM’in “Sigortacılık Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde düzenlediği “Sigorta Yaptırıyorum Çünkü…” konulu resim yarışması büyük ilgi görüyor.

 

Ocak ayı içerisinde resim yarışması afişlerinin İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile ilköğretim okullarına gönderilmesini takiben, SEGEM’e tüm il ve ilçelerden resimler gelmeye başladı.

 

 

Nisan ayında yapılacak olan değerlendirmeleri takiben yarışma sonuçları Mayıs ayı içerisinde açıklanacak. Ödül töreni ise Sigortacılık Haftasının son günü olan 1 Haziran 2012 tarihinde İstanbul’da SEGEM’in yerleşik olduğu TOBB Plaza’da yapılacak. Başarılı bulunan eserler Haziran ayı boyunca TOBB Plaza Sergi Salonu’nda sergilenecek. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ve okul müdürlüklerine ödül ve plaketler verilecek.

 

Resim Yarışması Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin

Bkz. http://www.segemresimyarismasi.com ve http://www.segem.org.tr
 

Başa Dön...

Sigorta Sektörü, Eğitim ve Sınav Haberlerini SEGEM Internet Sitesinin Yanısıra SEGEM Facebook Sayfasından Takip Ediyor...

Siz de SEGEM Facebook sayfamızı takip edin, beğenin, eğitim, sınav ve güncel duyurularımızdan anında haberdar olun...

http://www.facebook.com/SigortacilikEgitimMerkezi

Başa Dön...

 

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri Başlıyor...

Mesleğe yeni girecek ve/veya mesleki deneyim süresini tamamlamamış acente yöneticisi veya teknik personelinin, Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nin 19(1). maddesi uyarınca, SEGEM tarafından düzenlenen eğitimi tamamlamaları, yapılacak sınavda başarılı olmaları ve sertifika almaya hak kazanmaları gerekiyor.

30 Ocak-17 Şubat 2012 tarihinde başvuruları tamamlanan Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimi’ne, mesleğe yeni girecek ve acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme, pazarlama ve satış işlemlerini yapmaya yetkili olacak teknik personel ile gerçek ve tüzel kişi acente yöneticileri ve müdürü veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getirecekler ile özel kanunlarına göre kendilerine sigorta acenteliği yapma yetkisi verilmiş kurumlarda (Bankalar hariç) sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel katılacak.

24 Şubat’ta başlayan eğitimlerde adaylar, 2 gün (13 saat) boyunca Temel Sigortacılık, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Sigortacılık Mevzuatı konularında kapsamlı bir eğitim alacak.

Eğitimlerin tamamlanmasını takiben adaylar, 9 Haziran 2012 tarihinde Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Trabzon il merkezlerinde sınava katılacaklar. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak sigorta acentelerinde görev alabilecek.

Başa Dön...

SEGEM

Aktüer Eğitimleri Başlıyor…

5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu ve 4632 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na dayanılarak çıkartılan Aktüerler Yönetmeliği’nin 15(3). maddesi uyarınca aktüerlerin üç yılda bir meslekle ilgili son gelişmeleri içeren ve zorunlu tutulan eğitime katılmaları gerekiyor.

Hazine Müsteşarlığı nezdinde aktüerler için tutulan sicile kayıtlı aktüerlerin katılımının zorunlu olduğu eğitimin başvuruları, 5 Mart 2012 tarihinde sona erecek.

SEGEM, kontenjan dahilinde, yardımcı/stajyer aktüerler, şirketlerin aktüerya birimlerinde görev alan kişiler ve aktüerya bölümü öğrencilerinin kayıtlarını almaya da başladı.

Adayların ön kayıt için 22 Şubat-6 Mart 2012 tarihleri içerisinde SEGEM internet sitesinde yer alan online başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Kontenjan dahilinde, başvuru sırasına göre hazırlanacak asil ve yedek listeler, 7 Mart 2012 tarihinde SEGEM internet sitesi aracılığıyla duyurulacak. Asil listede ismi bulunan adayların, 8-9 Mart 2012 tarihleri arasında Aktüer Eğitimi Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda belirtilen ödeme şekillerinden biriyle ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Listede ismi bulunmasına karşın belirtilen süre içerisinde ödemesini gerçekleştirmeyen adayların yerine, yedek listede yer alan adayların başvuruları alınacak.

16-17-18 ve 24-25 Mart 2012 tarihlerinde gerçekleşecek eğitimlerde adaylar, Finansal Tablolar ve Analizi, Finansal Tablo Çeşitleri, Mali Rasyolar, Sigorta ve Emeklilik Şirketlerinin Değerlemesi, Risk Sermayesi Hesaplaması, EV-EEV-MCEV, Finans Kuramı ve Aktüerya konularında toplam beş (5) günlük bir eğitim alacaklar.

Başa Dön...

SEGEM 2012 Yılı Aktüerlik Sınav Takvimi Açıklandı...

2012 yılı içerisinde düzenlenmesi planlanan Aktüerlik sınavlarına ilişkin takvim, SEGEM internet sitesinde açıklandı.

2012 yılı aktüerlik sınavları (2012-AS) aşağıdaki tarihlerde yapılacak:

Birinci Seviye Sınavları
Finansal Matematik 21/04/2012
İstatistik ve Olasılık 22/04/2012
Matematik 05/05/2012
Temel Sigortacılık ve Ekonomi 06/05/2012

İkinci Seviye Sınavları
Muhasebe ve Finansal Raporlama 09/06/2012
Sigorta Matematiği(Hayat ve Hayatdışı) 10/06/2012
Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme 30/06/2012
Finans Teorisi ve Uygulamaları 01/07/2012

Üçüncü Seviye Sınavları
Hayat Sigortaları 13/10/2012
Finans Yatırım ve Risk Yönetimi 14/10/2012
Emeklilik Sistemleri 20/10/2012
Sağlık Sigortaları 21/10/2012
Hayat-Dışı Sigortalar 03/11/2012

Dördüncü Seviye Sınavları
Türk Sigortacılık Uygulamaları ve Yasal Çerçeve 02/12/2012

 

Aktüerlik Sınav Başvuruları, SEGEM internet sitesi üzerinden şu tarihlerde gerçekleştirilecek:

-Birinci Seviye Sınavları için 02/04/2012 - 13/04/2012
-İkinci Seviye Sınavları için 21/05/2012 - 01/06/2012 -
Üçüncü Seviye Sınavları için 24/09/2012 - 05/10/2012 -
Türk Sigortacılık Uygulamaları ve Yasal Çerçeve Sınavı (Uluslararası kabul görmüş sınavlar veya usullerle aktüer unvanını alan ve Türkiye’de aktüer olarak görev almak isteyen kişiler) için 12/11/2012 - 23/11/2012

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumların Teknik Personel Eğitimleri Devam Ediyor...

20-21-22 Ocak 2012 tarihlerinde SEGEM tarafından düzenlenen Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılarak sertifika almaya hak kazanan 15 bankadan 39 eğitimci ile 2010 ve 2011 yıllarında Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler, Şubat-Nisan dönemlerinde, kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi veriyor.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 28 Nisan 2012 tarihinde düzenlenecek merkezi sınava katılacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlar İçin Yenileme Eğitimleri Başlıyor...

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği’nin 19(1). maddesi uyarınca teknik personelin, tarihi ve programı Müsteşarlık tarafından üç ay önceden duyurulacak ve en az üç yılda bir beş işgününü geçmemek üzere verilecek yenileme eğitime tabi tutulması gerekiyor.

Yönetmelik hükümleri kapsamında, 2009 yılında düzenlenen Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Eğitimi’ne katılarak sertifika almaya hak kazanan kişilerin 2012 yılında SEGEM tarafından e-öğrenme yöntemiyle gerçekleştirilecek yenileme eğitimine katılması gerekiyor.

Nisan–Mayıs 2012 döneminde başvurusu alınacak olan yenileme eğitimleri Mayıs-Haziran 2012 döneminde gerçekleştirilecek. Eğitim sürecine ilişkin detaylar ile Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, http://www.segem.org.tr ve www.facebook.com/SigortacilikEgitimMerkezi sayfalarında yayımlanacak.

Başa Dön

İkinci Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Eğitim Süreci Başlıyor...

5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’na dayanılarak hazırlanan Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında sigorta brokerleri nezdinde teknik personel olarak faaliyette bulunan, Broker Bilgi Sistemine kayıtlı kişiler için SEGEM tarafından düzenlenen Broker Teknik Personel Eğitimleri devam ediyor.

SEGEM, mesleğe yeni girecek ve/veya ilgili branşta mesleki deneyim süresini tamamlamamış kişiler için de ayrı bir eğitim programı düzenleyecek.

Eğitim sürecine ilişkin detaylar ile Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, http://www.segem.org.tr ve www.facebook.com/SigortacilikEgitimMerkezi sayfalarında yayımlanacak.

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM