SAYI-21

MAYIS 2013

image dsc

HABERLER

SEGEM, Sigorta Haftası etkinlikleri için hazırlıklarını sürdürüyor...
Devamını oku...
“Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu SEGEM Resim Yarışması sonuçlandı...
Devamını oku...
SEGEM, Muş Alparslan Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi...
Devamını oku...
SEGEM Akademi'nin mesleki e-öğrenme programları tüm ziyaretçilerin erişimine açıldı...
Devamını oku...
SEGEM Kosova'da temaslarda bulunacak...
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

SEGEM, Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) işbirliği ile Sigorta ve Reasürans Broker şirketi çalışanlarına yönelik olarak “Eğiticinin Eğitimi” programı düzenliyor...
Devamını oku...
SEGEM Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınavı 27 Nisan 2013 tarihinde düzenlendi...
Devamını oku...
Sigorta Acenteleri Teknik Personel I.Dönem Eğitimleri 28 Nisan 2013 tarihinde sona erdi...
Devamını oku...
Sigorta Şirketlerine Yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" 12 Nisan 2013 tarihinde tamamlandı...
Devamını oku...
SEGEM, Yabancı Ülkelerde Eksperlik Belgesi Sahibi Olan ve Türkiye’de Eksperlik Yapmak İsteyen Kişiler İçin “Türk Sigortacılık Mevzuatı Sınavı”nı Düzenleyecek...
Devamını oku...

SEGEM, Sigorta Haftası etkinlikleri için hazırlıklarını sürdürüyor...

Sigorta sektörü, Mayıs ayının son haftası gerçekleşecek “Sigorta Haftası”na hazırlanıyor. Bilindiği gibi, hafta boyunca sigorta sektöründe faaliyet gösteren kurumlar tarafından yurt genelinde sigorta bilincinin arttırılmasına yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Bu çerçevede SEGEM tarafından düzenlenecek ilk etkinlik, 27 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleşecek olan II. Ulusal Sigorta Sempozyumu olacak. Sektör yöneticilerini, kurum temsilcilerini ve akademisyenleri bir araya getirecek olan sempozyumun bu yılki konusu "Motorlu Taşıt Sigortaları" olarak belirlendi. Ritz Carlton Hotel’de gerçekleştirilecek olan sempozyumda motorlu taşıt sigortalarına ilişkin gelişmeler paylaşılacak, sorunlar ve çözüm önerileri ele alınarak deneyimler aktarılacak.

Hazırlıkları devam eden ikinci etkinlik ise, SEGEM tarafından düzenlenen ve değerlendirmeleri Nisan ayında tamamlanan “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı olacak. 31 Mayıs 2013 tarihinde SEGEM’in yerleşik bulunduğu TOBB Plaza’da gerçekleştirilecek olan ödül töreni ve sergi açılışında başarılı bulunan öğrencilere ödülleri ve plaketleri verilecek.

Başa Dön...

w

“Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu SEGEM Resim Yarışması sonuçlandı...

SEGEM’in “Sigorta Haftası” etkinlikleri çerçevesinde yurt genelinde 2, 3 ve 4. sınıf ilkokul öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu resim yarışması sonuçlandı.

Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail AVCI başkanlığında toplanan ve Hazine Müsteşarlığı, TOBB, Türkiye Sigorta Birliği, SEGEM temsilcileri ile bir görsel sanatlar öğretmeninden oluşan jüri zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından ödül almaya hak kazanan eserleri belirledi. Yarışmada birinciliği İzmir Fevzi Çakmak İlkokulu 2/B sınıfı öğrencisi Ceylin Kurfallı kazandı.

Dereceye giren eser sahipleri ise şöyle oldu:

Ödül töreni ve sergi açılışı, Sigorta Haftasının son günü olan 31 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da SEGEM’in yerleşik olduğu TOBB Plaza’da yapılacak. Yarışmaya katılan eserler Haziran ayı boyunca TOBB Plaza Sergi Salonu’nda sergilenecek. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ve okul müdürlüklerine çeşitli ödül ve plaketler verilecek. Bunun yanı sıra, ödül kazanan öğrenciler ve velileri İstanbul’da konuk edilecek ve kendileri için bir İstanbul turu düzenlenecek.


Birincilik Ödülü - CEYLİN KURFALLI (İzmir)

Başa Dön...

w

SEGEM, Muş Alparslan Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencileri ile bir araya geldi…

SEGEM, 9 Nisan 2013 tarihinde Muş Alparslan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, 29 Nisan 2013 tarihinde ise Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Pazaryeri Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile bir araya geldi.

Her iki üniversiteden gelen davet üzerine gerçekleştirilen "Sigorta Konferansları" kapsamında öğrencilere "Sigortacılık Eğitim Merkezi", "Dünyada ve Türkiye'de Sigortacılığın Gelişimi ve Türk Sigorta Sektörü Verileri" ile "Türk Sigorta Sektörünün Yapısı ve Kurumları" başlıklarında sunumlar yapıldı.

 

Seminere, SEGEM Müdür Yardımcısı Dr. Berna Özşar KUMCU, SEGEM Eğitim ve Araştırma Birimi Uzmanı Gizem UZUN ve Eğitim Danışmanı Faruk ÖMRÜUZAK katıldı.

Başa Dön...

w

SEGEM Akademi'nin mesleki e-öğrenme programları tüm ziyaretçilerin erişimine açıldı…

SEGEM Akademi üzerinden yalnızca sisteme kayıtlı üyelerin erişimine açık olarak yürütülen mesleki e-öğrenme programları, sektör ve üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine tüm SEGEM Akademi ziyaretçilerinin erişimine açıldı. Bu çerçevede, SEGEM Akademi'yi ziyaret eden herkes Sigortacılıkta Tahkim, Yeşil Kart ve Güvence Hesabı e-öğrenme modüllerinin tamamına hiçbir ücret ödemeksizin erişim sağlayabilecek.

Başa Dön...

w

SEGEM Kosova'da temaslarda bulunacak…

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü ve SEGEM Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç, SEGEM Müdürü Turan Öz ve SEGEM Müdür Yardımcısı Dr. Berna Özşar Kumcu, 9-11 Mayıs tarihleri arasında Kosova Sigorta Birliği ve Kosova Cumhuriyeti Merkez Bankası yetkilileri ile bir araya gelecek. Gerçekleştirilecek temaslarda kurumlar arası işbirliği olanakları değerlendirilecek.

Başa Dön...

SEGEM, Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) işbirliği ile Sigorta ve Reasürans Broker şirketi çalışanlarına yönelik olarak “Eğiticinin Eğitimi” programı düzenliyor...

SEGEM, 10 Mayıs 2013 tarihinde Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) işbirliği ile sigorta sektöründe faaliyet gösteren Sigorta ve Reasürans Brokerlerine yönelik olarak “Eğiticinin Eğitimi” programı düzenliyor.

5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun 2 nci ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanın Önlenmesine Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesi uyarınca “Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri ile Sigorta ve Reasürans Brokerleri’’ yükümlü olarak sayılıyor. Yükümlülere, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı suçlarının önlenmesi amacıyla 5549 sayılı Kanun ile ilgili yönetmelik ve tebliğlerle yükümlülükler getirilmiş bulunuyor.

Yaklaşık 73 broker şirketi çalışanının katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek programda adaylara, MASAK eğitimcileri tarafından yükümlülükler konusunda farkındalığı arttıracak ve yükümlülüklerin etkin şekilde uygulanmasını sağlayacak kapsamlı bir eğitim verilecek.

Programı başarıyla tamamlayan adaylar, “Eğiticinin Eğitimi” sertifikası almaya hak kazanacak.

Başa Dön...

SEGEM

Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Sınavı 27 Nisan 2013 tarihinde düzenlendi...

2013 yılında SEGEM tarafından düzenlenen Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılarak sertifika almaya hak kazanan 22 bankadan 58 eğitimci ile önceki yıllarda Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler, 10 Şubat-31 Mart 2013 tarihleri arasında kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi verdiler.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan yaklaşık 3670 aday için SEGEM, 27 Nisan 2013 tarihinde Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Samsun illerinde merkezi bir sınav düzenledi. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınav, tek oturumda tamamlandı. Sınavda başarılı olan adaylar, Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön...

Sigorta Acenteleri Teknik Personel I. Dönem Eğitimleri 28 Nisan 2013 tarihinde sona erdi...

28 Ocak-15 Şubat 2013 tarihlerinde başvurusu tamamlanan Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitim Programı 28 Nisan 2013 tarihinde sona erdi.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon il merkezlerinde düzenlenecek sınava katılacaklar. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

SEGEM, ilgili dönemde gerçekleşen Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimine katılamayan adaylar için yakın zaman içerisinde ikinci kez başvuru alacak. Eğitimlere ilişkin detaylı bilgi SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden adaylarla paylaşılacak.

Başa Dön

Sigorta Şirketlerine Yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" 12 Nisan 2013 tarihinde tamamlandı...

Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi uyarınca, sigorta şirketlerinin, yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının alması gereken yanlış sigorta uygulamaları eğitimi 12 Nisan 2013 tarihinde tamlandı. SEGEM Akademi üzerinden gerçekleştirilen eğitime yaklaşık 13.000 kişi katıldı. Eğitimi tamamlayan adaylar, “Yanlış Sigorta Uygulamaları Programı Başarı Sertifikası” almaya hak kazandı.

Şirketlerin istihdam ettikleri yeni personelin de yanlış sigorta uygulamaları eğitimini almaları amacı ile eğitime ilişkin başvuru sistemi ve www.segemakademi.org.tr adresi üzerinden sağlanan e-öğrenme modülleri, yıl sonuna kadar açık kalacak.

Başa Dön

SEGEM, Yabancı Ülkelerde Eksperlik Belgesi Sahibi Olan ve Türkiye’de Eksperlik Yapmak İsteyen Kişiler İçin “Türk Sigortacılık Mevzuatı Sınavı”nı Düzenleyecek...

SEGEM, Sigorta Eksperleri Yönetmeliği’nin 5(3). Maddesi uyarınca uluslararası kabul görmüş sınavlar veya usûllerle eksperlik belgesi almış ve Türkiye’de eksperlik yapmak isteyen kişiler için “Türk Sigortacılık Mevzuatı Sınavı”nı düzenleyecek.

Sınava katılacak kişilerin, eksperlerde aranılan niteliklere sahip olmaları ve belge aldıkları ülke otoriteleri listesine kayıtlı olmaları gerekiyor.

SEGEM, ilgili Yönetmelikte belirtilen şartları yerine getiren adaylar için 18 Mayıs 2013 Cumartesi, saat 10:00’da “Türk Sigortacılık Mevzuatı Sınavı”nı gerçekleştirecek. Sınavda başarılı olan adaylar, Türkiye’de eksperlik yapma hakkına sahip olacak.

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM