SAYI-18

ŞUBAT 2013

image dsc

HABERLER

SEGEM'den "Çocuk Gözüyle Sigorta" konulu Resim Yarışması...
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

2013 Yılı Acente Teknik Personel Eğitimleri Başlıyor...
Devamını oku...
SEGEM Sigorta Acenteleri İçin Teknik Personel Yenileme Eğitim Başvuruları 11 Şubat 2013 Tarihinde Sona Erecek...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı” Başvuruları 4 Şubat 2013 Tarihinde Sona Erecek...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitim Başvuruları 4 Şubat 2013 Tarihinde Sona Erecek...
Devamını oku...
Sigorta Şirketlerine Yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" Devam Ediyor...
Devamını oku...

SEGEM'den "Çocuk Gözüyle Sigorta" konulu Resim Yarışması...

SEGEM, Sigorta Haftası etkinlikleri çerçevesinde ilkokul öğrencilerine yönelik olarak Türkiye genelinde ilkini geçtiğimiz yıl düzenlediği resim yarışmasının ikincisini düzenlemeye hazırlanıyor.

Bilindiği üzere, Mayıs ayının son haftası Hazine Müsteşarlığı tarafından “Sigorta Haftası” olarak ilan edilmiş bulunuyor. Hafta boyunca sigorta sektöründe faaliyet gösteren kurumlar tarafından yurt genelinde sigorta bilincinin arttırılmasına yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

 

 

Bu etkinlikler kapsamında, SEGEM, ilkokul çağındaki çocukların sigorta kavramı ile tanışmasına, bu konuda düşünmeye ve düşüncelerini resim yoluyla ifade etmeye teşvik edilerek sigorta konusundaki bilgi ve farkındalıklarının arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye genelinde 2, 3, ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu bir resim yarışması düzenliyor.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile ilkokullara duyurulmaya başlanan yarışmaya katılacak olan resimlerin, 29 Mart 2013 tarihine kadar SEGEM’e iletilmesi gerekiyor. Her öğrenci yarışmaya, daha önce bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve sergilenmemiş en fazla 1 eserle katılabilecek. Resimler, okul müdürlüklerince ön elemeye tabi tutulacak ve okul müdürlüklerinin belirleyeceği en fazla 3 eser SEGEM’e iletilecek. Nisan ayında yapılacak olan değerlendirmeleri takiben sonuçlar Mayıs ayı içerisinde açıklanacak. Ödül töreni ise Sigorta Haftası’nın son günü olan 31 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da SEGEM’in yerleşik olduğu TOBB Plaza’da yapılacak. Başarılı bulunan eserler Haziran ayı boyunca TOBB Plaza Sergi Salonunda sergilenecek. Yarışmada dereceye giren öğrencilere ve okul müdürlüklerine ödül ve plaketler verilecek.

Başa Dön...

2013 Yılı Acente Teknik Personel Eğitimleri Başlıyor...

Eğitime katılmak isteyen adayların başvurularını, 28 Ocak-15 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Acente Teknik Personel Eğitimleri, 23 Şubat-28 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Eğitimlerin tamamlanmasını takiben adaylar, 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Trabzon il merkezlerinde sınava katılacaklar.

Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimi’ne, mesleğe yeni girecek ve aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin katılması gerekiyor:

- Acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme, pazarlama ve satış işlemlerini yapmaya yetkili olacak teknik personel ile gerçek ve tüzel kişi acente yöneticileri ve müdürü veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getirecekler,

- Özel kanunlarına göre kendilerine sigorta acenteliği yapma yetkisi verilmiş kurumlarda (Bankalar hariç) sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel.

Eğitimlerde adaylar, 2 gün (13 saat) boyunca Temel Sigortacılık, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Sigortacılık Mevzuatı konularında kapsamlı bir eğitim alacak.

Eğitim sonunda gerçekleştirilecek sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak sigorta acentelerinde görev alabilecek.

Başa Dön...

SEGEM

Sigorta Acenteleri İçin Teknik Personel Yenileme Eğitim Başvuruları 11 Şubat 2013 Tarihinde Sona Erecek...

2009 yılında düzenlenen Acente Teknik Personel Eğitimlerine katılan ancak 2012 yılında katılması gereken Yenileme Eğitimine çeşitli nedenlerle başvuru yapamayan, yenileme eğitiminde başarısız olan veya eğitimi süresi içinde tamamlamayan kişiler için hazırlanan yenileme eğitim başvuruları 11 Şubat 2013 tarihinde sona erecek.

E-öğrenme yöntemi ile hazırlanan Yenileme Eğitimi’ne SEGEM Akademi (http://www.segemakademi.org) üzerinden 14 Ocak-28 Şubat 2013 tarihleri arasında 7 gün 24 saat erişim sağlanabiliyor.

Eğitimi tamamlayan adaylar, 2012 Yılı Acente Teknik Personel Yenileme Sertifikası’nı SEGEM Akademi üzerinden almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev almaya devam edebilecek.

SEGEM, SEGEM Akademi üzerinden yenileme eğitimine katılacak acente teknik personeline zorunlu “Sigorta Acenteleri Teknik Personel Yenileme Eğitimi”nin yanı sıra isteğe bağlı (seçmeli) eğitimlere de erişim imkanı sunuyor. İsteğe bağlı (seçmeli) eğitimlere katılım tamamen kişilerin tercihine bağlı ve bu eğitimler için ayrıca bir ücret alınmıyor.

Acentelerin mesleki bilgilerini arttırmak ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak üzere hazırlanan isteğe bağlı (seçmeli) eğitimler, “Mesleki Eğitimler” ve “Kişisel Gelişim Eğitimleri” olmak üzere iki ayrı kategoride yer alıyor.

“Mesleki Eğitimler” kapsamında SEGEM ve Sigorta Tahkim Komisyonu işbirliğinde hazırlanan “Sigortacılıkta Tahkim Eğitimi”; SEGEM ve Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu işbirliğinde hazırlanan “Yeşil Kart Sigorta Sistemi Eğitimi” ile SEGEM ve Güvence Hesabı işbirliğinde hazırlanan "Güvence Hesabı Eğitimi" yer alıyor.

“Kişisel Gelişim Eğitimleri” kapsamında ise acentelere Microsoft Ofis Programları (Word, Excel, Powerpoint, Outlook), Toplantı Yönetimi, Stres Yönetimi ve Çatışma Yönetimi konularındaki eğitimlere erişim imkanı sunuluyor.

SEGEM Akademi’nin tanıtım videosuna Facebook ve SEGEM Akademi internet sitesi üzerinden de erişim sağlanabilir.

Başa Dön...

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı” Başvuruları 4 Şubat 2013 Tarihinde Sona Erecek...

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı”na katılmak isteyen adayların başvurularını, 14 Ocak-4 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

6-7-8 Şubat 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan “Eğiticinin Eğitimi Programı”nda eğitimciler, Sigortacılığa İlişkin Kavramsal Çerçeve, Acentelere İlişkin Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Bankalar konu başlıklarında toplam 21 saatlik eğitim alacak.

Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılarak sertifika almaya hak kazanan eğitimciler, 10 Şubat-31 Mart 2013 tarihleri arasında kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi verecekler.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitim Başvuruları 4 Şubat 2013 Tarihinde Sona Erecek...

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitim başvuruları 4 Şubat 2013 tarihinde sona erecek. Eğitime katılmak isteyen adayların başvurularını, 14 Ocak-4 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimine, mesleğe yeni girecek ve aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin katılması gerekiyor:

• Bankaların ve özel finans kurumlarının genel merkezlerinde sigortacılık işlemlerini yapmaya yetkili olan personel ile ilgili bankanın sigorta acenteliği yapan şubelerinde görevli teknik personel,

• Bankaların haricinde 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 23 üncü maddesinin onuncu fıkrasında belirtilen kurumların sigorta acenteliği bölümünde görev alanlar ve sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel.

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimleri, 10 Şubat-31 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 27 Nisan 2013 tarihinde Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Samsun illerinde düzenlenecek olan merkezi sınava katılacaklar.

Başa Dön

Sigorta Şirketlerine Yönelik "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" Devam Ediyor...

Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi uyarınca, sigorta şirketlerinin, yönetim kurulu dahil tüm çalışanlarının "Yanlış Sigorta Uygulamaları Eğitimi" alması gerekiyor.

Adayların SEGEM Akademi üzerinden verilen eğitimi 29 Mart 2013 tarihine kadar tamamlaması gerekiyor.

Başa Dön

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM