SAYI-11

TEMMUZ 2012

image dsc

HABERLER

SEGEM Akademi Açıldı...
Devamını oku...

EĞİTİM VE SINAVLAR

Acente Teknik Personel Sınavı 9 Haziran 2012 Tarihinde Gerçekleşti...
Devamını oku...
SEGEM İkinci Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitim Başvurusu 9 Temmuz 2012 Tarihinde Başlıyor...
Devamını oku...
İkinci Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Sınavı 16 Haziran 2012 Tarihinde Gerçekleşti...
Devamını oku...
2012 Yılı Aktüerlik İkinci Seviye Sınavları Tamamlandı...
Devamını oku...
Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 1 Temmuz 2012 Tarihinde Başladı...
Devamını oku...
İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı” Gerçekleştirildi...
Devamını oku...
İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimleri Başlıyor...
Devamını oku...

ULUSLARARASI HABERLER

44 Avrupa Sigorta Piyasalarında Belirsizlik Devam Ediyor…
Devamını oku...
SEGEM Uluslararası Tekafül Zirvesi 10-12 Temmuz’da Londra’da Düzenleniyor…
Devamını oku...
3 Sigorta Avustralya’nın Büyümesine Katkı Sağladı…
Devamını oku...

SEGEM Akademi Açıldı...

SEGEM’in e-öğrenme platformu SEGEM Akademi (www.segemakademi.org) açıldı. SEGEM tarafından sigorta sektörüne yönelik olarak düzenlenen yenileme eğitimlerinin e-öğrenme yöntemiyle gerçekleştirilebilmesi amacıyla kurulan SEGEM Akademi 1 Temmuz 2012 tarihinde açıldı.

w


Bu çerçevede Banka Teknik Personel ve Acente Teknik Personel Yenileme Eğitimleri ile sigorta şirketlerine yönelik mevzuattan kaynaklanan eğitimlere SEGEM Akademi üzerinden erişim sağlanabilecek. Banka ve acente teknik personel yenileme eğitimleri modüllerden oluşacak ve her modülün sonunda adaylardan SEGEM tarafından hazırlanan soruları yanıtlamaları istenecek.

 

SEGEM Akademi üzerinden yenileme eğitimlerine katılan adaylara ücretsiz kişisel gelişim eğitimleri de verilecek. SEGEM, SEGEM Akademi ile eğitimde zaman ve mekân kavramlarını ortadan kaldırmayı ve adaylara internet erişiminin olduğu her yerde eğitim alabilme imkânı tanımayı hedefliyor.

 

Başa Dön...

 

Acente Teknik Personel Sınavı 9 Haziran 2012 Tarihinde Gerçekleşti...

SEGEM tarafından düzenlenen sigorta acenteleri teknik personel eğitimlerinin tamamlanmasının ardından “Sigorta Acenteleri Teknik Personel Sınavı” 9 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

w

Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon illerinde gerçekleştirilen ve 5462 adayın katıldığı sınavın, sonuçları SEGEM internet sitesinde açıklandı.

Sınavda başarılı olan adaylar, Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazandı.

Başa Dön...

SEGEM

İkinci Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitim Başvurusu 9 Temmuz 2012 Tarihinde Başlıyor...

Eğitime katılmak isteyen adayların, başvurularını 9-30 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

İkinci Dönem Sigorta Acenteleri Teknik Personel Eğitimleri 1 Eylül- 4 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Eğitimi tamamlayan adaylar, 24 Kasım 2012 Cumartesi günü Ankara, İstanbul, İzmir il merkezlerinde düzenlenecek olan merkezi sınava katılacaklar.

Eğitime, mesleğe yeni girecek ve aşağıda belirtilen şartları taşıyan kişilerin başvurması mümkün:

• Acentelerde sigorta hizmetleri hakkında bilgilendirme, pazarlama ve satış işlemlerini yapmaya yetkili olacak teknik personel ile gerçek ve tüzel kişi acente yöneticileri ve müdürü veya bu unvanı taşımasa bile fiilen bu görevi yerine getirecekler,

• Özel kanunlarına göre kendilerine sigorta acenteliği yapma yetkisi verilmiş kurumlarda (Bankalar hariç) sigorta işlemlerinden sorumlu teknik personel.

İkinci dönem sigorta acenteleri teknik personel eğitimlerine ilişkin detaylı bilgi SEGEM internet sitesi ve Facebook sayfası üzerinden adaylarla paylaşılacak.

Başa Dön...

İkinci Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Sınavı 16 Haziran 2012 Tarihinde Gerçekleşti...

SEGEM tarafından düzenlenen sigorta ve reasürans brokerliğinde çalışan ancak deneyim süresini tamamlamamış veya mesleğe yeni girecek kişilere yönelik eğitimlerin tamamlanmasını takiben “II. Dönem Sigorta ve Reasürans Brokerleri Teknik Personel Sınavı” 16 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

Başa Dön

2012 Yılı Aktüerlik İkinci Seviye Sınavları Tamamlandı...

2012 yılı Aktüerlik İkinci Seviye Sınavları 1 Temmuz 2012 tarihinde tamamlandı.

w

Muhasebe ve Finansal Raporlama ile Sigorta Matematiği(Hayat ve Hayatdışı) sınavları 9- 10 Haziran tarihlerinde; Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme ile Finans Teorisi ve Uygulamaları sınavları ise, 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi.

Başa Dön

Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Yenileme Eğitimleri 1 Temmuz 2012 Tarihinde Başladı...

4 Haziran-22 Haziran 2012 tarihleri arasında başvurusu tamamlanan ve 2009 yılında düzenlenen Banka ve Özel Kurumlar Teknik Personel Eğitimi’ne katılarak sertifika almaya hak kazanan kişilerin katılması gereken banka ve özel kurumlar teknik personeline yönelik düzenlenen ve e-öğrenme yöntemiyle verilecek olan yenileme eğitimleri, 1 Temmuz 2012 tarihinde başladı.

Adaylar e-öğrenme yöntemiyle verilecek eğitim kapsamında;

• Sigortacılığa İlişkin Kavramsal Çerçeve,
• Acentelere İlişkin Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve,
• Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Bankalar

ana başlıkları çerçevesinde üç modülden oluşan kapsamlı bir eğitim alacak.

Adaylar, her eğitim modülünün sonunda yer alacak değerlendirme sorularından en az %60 oranında doğru cevaplayarak bir sonraki eğitim modülüne geçiş hakkı elde edebilecek.

SEGEM tarafından e-öğrenme formatında hazırlanan yenileme eğitimleri, 30 Eylül 2012 tarihine kadar devam edecek ve adaylar içeriklere, http://www.segemakademi.org sistemi üzerinden 7 gün 24 saat erişim sağlayabilecek.

Başa Dön

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik “Eğiticinin Eğitimi Programı” Gerçekleştirildi...

SEGEM tarafından bankalara ve özel kanunla kurulmuş ve kendilerine sigorta acenteliği yapma yetkisi tanınan kurumlara yönelik olarak hazırlanan “Eğiticinin Eğitimi Programı” 21-22-23 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirildi.

3 gün süren “Eğiticinin Eğitimi Programı”nda eğitimciler, Sigortacılığa İlişkin Kavramsal Çerçeve, Acentelere İlişkin Kavramsal ve Hukuksal Çerçeve, Türkiye’de Sigorta Uygulamaları ve Bankalar konu başlıklarında toplam 21 saatlik eğitim aldı.

Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler, Temmuz-Eylül dönemlerinde, kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi verecek.

Başa Dön

İkinci Dönem Banka ve Özel Kurumlara Yönelik Teknik Personel Eğitimleri Başlıyor...

2012 yılında SEGEM tarafından düzenlenen Eğiticinin Eğitimi Programı’na katılarak sertifika almaya hak kazanan 24 bankadan 62 eğitimci ile 2010 ve 2011 yıllarında Eğiticinin Eğitimi Sertifikası alan eğitimciler, Temmuz-Eylül dönemlerinde, kendi kurumlarında sigortacılık işlemi yapan kişilere teknik personel eğitimi verecek.

İki günlük teknik personel eğitimini tamamlayan adaylar, 6 Ekim 2012 tarihinde düzenlenecek merkezi sınava katılacak. Sınavda başarılı olan adaylar, Acente Teknik Personel Sertifikası almaya hak kazanacak ve teknik personel olarak görev alabilecek.

Başa Dön

w

w

Avrupa Sigorta Piyasalarında Belirsizlik Devam Ediyor…

İngiltere’de sağlık sigortaları primlerinin %10 artması ve Yunanistan’da da iki katına çıkması Avrupa sigorta piyasalarını endişelendirmeye devam ediyor. Aynı zamanda, Euro bölgesinde Solvency II direktifinin Avrupa Parlamentosu’ndan geçiş süreci Avrupa hayat ve sağlık sigortası şirketleri tarafından merakla izleniyor.

Yapımı 10 yıl süren direktif, hayat ve sağlık sigortası şirketlerinin yazılan risklerle doğru orantılı sermaye yedeklerine sahip olmalarını sağlamak amacıyla tasarlandı. Solvency II direktifi aynı zamanda, yeni bir finansal kriz olması durumunda sigorta şirketlerini korumayı da amaçlıyor. Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu’nda direktif ile ilgili süreç ilerledikçe, Allianz ve Munich Re gibi Alman sigorta şirketlerinin yanı sıra birçok başka sigorta şirketince, Solvency II sürecinin aşamalı olarak uygulanmasının beklendiği ve şu an için Alman sigorta şirketlerinin en az % 40’ının yeni düzenlemelere uyum sorunları olacağı ifade ediliyor. Solvency II mevzuatına hızlı bir geçiş olması durumunda, getirilecek olan sıkı önlemlere uyum için yeterli zaman olmayacağı ve bu durumun sermaye rezervlerine zarar vereceği iddia ediliyor.
(Kaynak: www.globalsurance.com Isaac Abraham 21 Haziran 2012)

Başa Dön...

w

Uluslararası Tekafül Zirvesi 10-12 Temmuz’da Londra’da Düzenleniyor…

10-12 Temmuz tarihleri arasında Londra’da 6’ncısı düzenlenecek olan Uluslararası Tekafül Zirvesi’ne (International Takaful Summit) dünyanın dört bir yanından alanında lider tekafül profesyonellerinin katılımı bekleniyor. Bu yıl tekafül sigortası yöneticileri, Müslüman nüfusunun azınlıkta olduğu ülkelerde tekafülün nasıl gerçekleştirilebileceğini gündeme getirecek.

11-12 Temmuz tarihlerinde Jumeriah Carlton Kulesi’nde gerçekleşecek olan konferansta, birçok konuşmacının katılacağı bir panel düzenlenecek. Tekafül ürünlerinin küçük piyasalara etkisinin tartışılacağı panelde; likidite, yatırım sorunları, düzenlemeler, pazarlama ve dağıtım ana konular arasında olacak.
( Kaynak: Mena Insurance Review 15 Haziran 2012)

Başa Dön...

w

Sigorta, Avustralya’nın Büyümesine Katkı Sağladı…...

Avustralya ekonomisinin senenin ilk üç ayında beklenenden daha fazla büyümesi, küresel ekonomik yavaşlamanın bu ülkeyi de etkisi altına alacağı korkusunu yatıştırdı. Uzmanlar ilk çeyrekte yüzde 0,5’lik bir büyüme tahmin ederken, fiili büyüme yüzde 1,3 olarak gerçekleşti.

Geçen bir yıl boyunca da ekonomi Avusturalya’da yüzde 4,3 oranında büyümüştü. Avustralya ekonomisine ilişkin en büyük endişe, son yıllarda maden sektöründe gözlenen gelişmelere rağmen, diğer sektörlerde benzer performans görülememesiydi. Ancak en yeni gayrisafi milli hâsıla verileri bu durumun değişebileceğini gösterdi. Aynı veriler, profesyonel,bilimsel ve teknolojik hizmetlerle birlikte finans ve sigorta sektörlerinin de, büyümeye maden sektörü kadar katkıda bulunduğunu ortaya çıkarttı.
(Kaynak: BBC Türkçe 6 Haziran 2012)

Başa Dön...

  http://www.segem.org.tr

Copyright © 2011 SEGEM