Segem
Site Haritası | English
 
Üye Girişi
 
E-mail :
Şifre :
Yeni Üye
Şifremi Unuttum
 
E-Ögrenme
Takvim
Sinav Sonuçlari
Sinav Giris Belgesi
KVKK

Çalistay

2013 Çocuk Gözüyle Sigorta

Katalog

 
 
2020 Yılı Teknik Personel Yeterlilik Sınavı
 
5684 sayılı Sigortacılık Kanununa dayanılarak hazırlanan 22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında sigorta acenteleri ve bankalar nezdinde sigorta ürünlerine yönelik pazarlama, bilgilendirme ve satış işlemlerini gerçekleştirecek teknik personel için “Teknik Personel Yeterlilik Sınavı’’ düzenlenecektir. İlgili yönetmelik hükümleri gereği kişilerin teknik personel olabilmesi için söz konusu sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ UYARI:
14 Kasım 2020 tarihli Teknik Personel Yeterlilik Sınavına başvuran adayların başvuruları, otomatik olarak 19 Aralık 2020 tarihli sınava kaydırılmıştır. Bireysel başvuru yapmış adaylar, başvurularının durumunu, SEGEM üyelik hesaplarının Başvuru Bilgilerim bölümünden kontrol edebilirler. Kurumsal başvurular ise kurum yetkilisi tarafından kontrol edilebilmektedir. 14 Kasım 2020 tarihli sınav için ödeme yapıp online başvuru formunu doldurmuş adaylar, başvuru formunda seçmiş oldukları il merkezinde 19 Aralık 2020 tarihinde sınava gireceklerdir. Ödeme yapıp online başvuru formunu henüz doldurmayan adaylar ise, 19 Ekim-17 Kasım tarihleri arasında online başvuru formunu doldurarak 19 Aralık 2020 tarihli sınava katılacaklardır. Henüz ödeme ve başvuru yapmamış adaylar ise 19 Ekim-17 Kasım tarihleri arasında ödeme yaparak online başvuru formunu dolduracaktır.

* Sınava İLK KEZ girecek olanlar HALK BANKASI'NDAN 181 TL;
* DAHA ÖNCEKİ SINAVLARA GİRİP başarısız olanlar GARANTİ BANKASI'NDAN 109 TL yatıracaklardır.
* Bilgi işlem altyapısı kişiye ait TC numarasını SEGEM sistemindeki kayıtlarla kontrol etmektedir. Adayın "2.kez girecek olanlar" statüsünde kabul edilmesi için daha önceki sınavlara BİZZAT GİRİP BAŞARISIZ OLMASI gerekmektedir.

Daha önceki sınavlara sadece ücret yatıran ya da ücret yatırdıktan sonra form doldurmasına rağmen sınava girmeyen adaylar BAŞARISIZ KABUL EDİLMEMEKTEDİR. Bu nedenle hatalı para yatırılması, sadece kişilere ek işlem yükü doğurmaktadır.

Yanlış ücret yatıran aday, iade sürecini beklemeden doğru ücreti tekrar yatırıp, iade için dilekçeyle muhasebe@segem.org.tr adresine başvurması gerekmektedir. Adayın ilk kez mi yoksa 2.kez mi gireceğini bilmemesinden kaynaklanan gecikmeden/kontenjan dolmasından SEGEM sorumlu değildir. Bu nedenle adayların kılavuzu detaylı incelemesi gerekmektedir.

***

PANDEMİ SEBEBİYLE SINAVLARDA GERÇEKLEŞEN GÜNCELLEMELER

Sınav tarihinden geriye doğru son 30 gün içinde Covid-19 tanısı konmuş,  ya da Covid-19 taşıma riski sebebiyle karantinada olan kişilerin sınava girmemesi gerekmektedir. Bu kişisel bir sorumluluk olup sınavlarımızın yıl içinde birden fazla kere yapıldığını hatırlatırız. Covid-19 riskini atlattıktan sonraki dönem sınavlarımıza başvurabilirsiniz.Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet hem bireysel sağlık hem de toplum sağlığı açısından salgınla mücadelede büyük önem arzetmektedir.

Covid-19 tanısı ya da Covid-19 taşıma riskinin, sınav başvurusu yapılmasından sonra ortaya çıkması halinde; bu kişiler, sınavdan önce Merkezimize durumlarını beyan etmekle yükümlüdür. Bu kişilerin sınav başvuruları iptal edilecektir. Söz konusu kişilerin, beyan ettikleri durumu teyit eden bir belgeyi bilgi@segem.org.tr adresine iletmeleri halinde sınav için yatırmış oldukları ücret kendilerine iade edilecektir.

Sınav başvuru formunda  HES kodu bilgisi talep edilecektir. Bu bilgi, HES kodu sorgulaması yapılabilmesi amacıyla alınmaktadır. Söz konusu sorgulamada, durumları “riskli” tespit edilenlerin sınav başvuruları iptal edilip, ücret iadesi yapılacaktır. HES kodunun ne şekilde alınacağını öğrenmek için tıklayınız HES Kodunun “süresiz” olarak alınmış olması esastır. Ancak süreli olarak alınan HES  kodu bulunması halinde, bu kodun, sınav tarihi olan 19 Aralık 2020 tarihinde geçerli olması gerekmektedir.

Sınav günü sınav binasına gelirken adayların yanlarında maske bulundurması zorunludur.  Maskesi bulunmayan aday sınav binasına alınmayacaktır. Binaya girişten başlamak üzere binadan çıkana kadar maske takılması zorunludur. Maskenin ağız ve burnu örtecek şekilde takılması gerekmektedir. Maskesini çıkaran kişinin sınavı sınav görevlileri tarafından iptal edilir ve kişi bina dışına çıkarılır. Sadece, sınav görevlileri tarafından kimlik kontrolü yapılması amacıyla, maskenin çok kısa bir süreliğine çıkarılması talep edilebilecektir. Bu durum haricinde, her zaman maskeler ağzı ve burnu örtecek şekilde takılı kalacaktır. Adaylar tarafından getirilen dezenfektan şişeleri, mendilleri sınav binasına alınabilecektir.

Sınavlar, toplu olarak kapalı bir ortamda gerçekleşmektedir ve Kurum olarak gösterdiğimiz titizlik ve aldığımız önlemlere rağmen, azalmış olmakla birlikte, sınava katılacak kişilerin belli bir bulaş riskiyle karşı karşıya olduğu açıktır. Sınava katılmak tamamen kişisel bir tercih olup, salgın riskinin devam ettiğini kabul ederek sınava geldiğinizi önemle hatırlatırız.


Sınav ve eğitim ile ilgili tüm detaylara aşağıdaki kılavuzu inceleyerek ulaşabilirsiniz.

>> Başvuru yapmadan önce sınav merkezlerindeki kalan KONTENJAN durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız...
>> Başvuru ve Uygulama Kılavuzu için lütfen tıklayınız...
>> HES Kodumu nasıl alırım? Başvuru Formunu doldurmadan önce okunması gereken doküman için lütfen tıklayınız
>> Online başvuru için lütfen tıklayınız...
   
 
Copyright © 2009 SEGEM | Sigortacılık Eğitim Merkezi Extremedya, Web design & Consulting