Segem
Site Haritası | English
 
Üye Girişi
 
E-mail :
Şifre :
Yeni Üye
Şifremi Unuttum
 
E-Ögrenme
Takvim
Sinav Sonuçlari
Sinav Giris Belgesi
KVKK

Çalistay

2013 Çocuk Gözüyle Sigorta

Katalog

 
 
2023 Yılı Teknik Personel Yeterlilik Sınavı
 
Önemli Duyuru:
2023 yılı içerisinde düzenlenecek sınavlara ödeme ve online başvuru yapmış, 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilde meydana gelen depreme maruz kalan kişilerden, yaşanan deprem sebebiyle sınava katılamayan ya da katılıp başarısız olan kişilerin Merkezimize hitaben hazırladıkları dilekçeleriyle bilgi@segem.org.tr adresine başvurmaları durumunda, dilekçeleri Merkezimizce incelenerek, bu kişilere 2023 yılı içerisinde düzenlenecek aynı türdeki sınavlardan birine ücretsiz kayıt olma hakkı verilecektir. Söz konusu hak, 2023 yılında bir sınava başvurmuş ancak katılamamış ya da sınava katılmış ve  başarısız olmuş kişiler için aynı sınavın 2023 yılında tekrar açılması halinde, tekrar açılan sınava, ücretsiz başvuru şeklinde kullanılacaktır.

***

5684 sayılı Sigortacılık Kanununa dayanılarak hazırlanan 22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigorta Acenteleri Yönetmeliği hükümleri kapsamında sigorta acenteleri ve bankalar nezdinde sigorta ürünlerine yönelik pazarlama, bilgilendirme ve satış işlemlerini gerçekleştirecek teknik personel için “Teknik Personel Yeterlilik Sınavı’’ düzenlenecektir. İlgili yönetmelik hükümleri gereği kişilerin teknik personel olabilmesi için söz konusu sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.

* Sınava İLK KEZ girecek olanlar HALK BANKASI'NDAN 392 TL;
* DAHA ÖNCEKİ SINAVLARA GİRİP başarısız olanlar (58 ve altında puan almış) GARANTİ BANKASI'NDAN 235 TL yatıracaklardır.
* Bilgi işlem altyapısı kişiye ait TC numarasını SEGEM sistemindeki kayıtlarla kontrol etmektedir. Adayın ikinci kez girecek olanlar" statüsünde kabul edilmesi için daha önceki sınavlara BİZZAT GİRİP BAŞARISIZ OLMASI gerekmektedir.

* Daha önceki sınavlara sadece ücret yatıran ya da ücret yatırdıktan sonra form doldurmasına rağmen sınava girmeyen adaylar BAŞARISIZ KABUL EDİLMEMEKTEDİR. Bu nedenle hatalı para yatırılması, sadece kişilere ek işlem yükü doğurmaktadır.

* Yanlış ücret yatıran adayın, iade sürecini beklemeden doğru ücreti tekrar yatırıp düzeltme işleminin yapılabilmesi için her iki dekontla birlikte bilgi@segem.org.tr adresine ve iade için dilekçeyle muhasebe@segem.org.tr adresine başvurması gerekmektedir. Adayın ilk kez mi yoksa ikinci kez mi gireceğini bilmemesinden kaynaklanan gecikmeden/kontenjan dolmasından SEGEM sorumlu değildir.

* Şehit/Gazi yakınları, sınav başvuru ücretinden muaftır. Detaylı bilgi Başvuru ve Uygulama Kılavuzunda sunulmaktadır.

ÖNEMLİ UYARILAR
Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ilimizi etkileyen depremden dolayı 18 Şubat 2023 tarihinde düzenleneceği ilan edilmiş olan Acente Teknik Personel Yeterlilik Sınavı, 3 Haziran 2023 tarihine ertelenmiştir. 18 Şubat tarihli sınava başvuru yapmış adayların başkaca bir işlem yapmasına gerek yoktur. İlgili sınava başvuru yapmış tüm adayların başvuruları, başvurulan il bilgisi korunarak, 3 Haziran tarihli bu sınava otomatik olarak aktarılmıştır. Bu kişiler sınav giriş belgelerini sınavdan 5 gün önce SEGEM internet sitesinin “sınav giriş belgeleri” bölümünden alabilecektir.

19.12.2020 tarih ve 31339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Katılım Esasları Çerçevesinde Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında, katılım sigortacılığı esasları ve uygulamasına ilişkin konular teknik personel eğitimine ve sınavına dahil edilmiştir.

Teknik Personel Yeterlilik Sınavları, Başvuru ve Uygulama Kılavuzunda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Söz konusu Kılavuzda, adayların sınavda sorumlu oldukları konu başlıkları yer almaktadır. Ayrıca, sınava başvuru yapan kişilere, SEGEM Akademi üzerinden, düzenlenecek sınavın konu başlıklarında hazırlanmış ve ücretsiz olarak sunulan e-eğitime erişim imkanı tanınmıştır. Söz konusu e-eğitim, sınava başvuru yapan kişilerin sınav başarısına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Sınav konu başlıklarında ve eğitim içeriğinde sigortacılık mevzuatına ilişkin birçok güncellemenin yanı sıra, yeni yayımlanan mevzuatlar da yer almaktadır. Kılavuzda belirtilen e-eğitim dışında, söz konusu sınavlara hazırlanmak için, Merkezimiz tarafından farklı hiçbir doküman sunulmamaktadır. Çeşitli internet sitelerinde güncelliğini yitirmiş ve Merkezimiz tarafından eklenmemiş dokümanlara adayların itibar etmemesi gerektiğini hatırlatırız. SEGEM’in düzenlediği hiçbir sınava ilişkin ders notları ve/veya sorular ücret karşılığı satılmamaktadır. Bu tür dokümanların içeriğinin yol açacağı yanlış, eksik, güncelliğini yitirmiş ve yanıltıcı bilgiler sonucu sınavlarda mağduriyet yaşanabileceği, ücretli ya da ücretsiz sağlanan açıklama ve dokümanlara itibar edilmemesi önem arz etmektedir.

***

PANDEMİ SEBEBİYLE SINAVLARDA GERÇEKLEŞEN GÜNCELLEMELER
Covid-19 tanısı konmuş ya da Covid-19 taşıma riski sebebiyle karantinada olan kişilerin, karantina/izolasyon süreleri  devam ederken, sınava girmemesi gerekmektedir. Bu kişisel bir sorumluluk olup sınavlarımızın yıl içinde birden fazla kere yapıldığını hatırlatırız. Covid-19 riskini atlattıktan sonraki dönem sınavlarımıza başvurabilirsiniz. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet hem bireysel sağlık hem de toplum sağlığı açısından salgınla mücadelede büyük önem arzetmektedir.

Sınav tarihinde, karantina/izolasyon süreleri devam eden kişiler,  sınavdan önce Merkezimize durumlarını beyan etmekle yükümlüdür. Bu kişilerin sınav başvuruları iptal edilecektir. Söz konusu kişilerin, beyan ettikleri durumu teyit eden bir belgeyi bilgi@segem.org.tr adresine iletmeleri halinde sınav için yatırmış oldukları ücret kendilerine iade edilecektir.
 
Sınavlar, toplu olarak kapalı bir ortamda gerçekleşmektedir ve Kurum olarak gösterdiğimiz titizlik ve aldığımız önlemlere rağmen, azalmış olmakla birlikte, sınava katılacak kişilerin belli bir bulaş riskiyle karşı karşıya olduğu açıktır. Sınava katılmak tamamen kişisel bir tercih olup, salgın riskinin devam ettiğini kabul ederek sınava geldiğinizi önemle hatırlatırız. Sınav, kapalı bir ortamda gerçekleştirileceğinden hem bireysel sağlık hem de toplum sağlığı açısından maske takılması önerilmektedir.


Sınav ve eğitim ile ilgili tüm detaylara aşağıdaki kılavuzu inceleyerek ulaşabilirsiniz.

>> Başvuru yapmadan önce sınav merkezlerindeki kalan KONTENJAN durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız...
>> Başvuru ve Uygulama Kılavuzu için lütfen tıklayınız...
>> Online başvuru için lütfen tıklayınız...


   
 
Copyright © 2009 SEGEM | Sigortacılık Eğitim Merkezi